| afrodita3333 a întrebat:

Ceva informatii/pareri despre facultatea de Comunicare si relstii publice? A absolvit cineva aceasta facultate? Am sanse sa nu mor de foame cu ea si cu un master in domeniu?

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Cu un master afara nu doar ca nu vei muri de foame dar vei trai grozav. Posibil si cu un master aici (SNSPA, categoric! ). Meseria de PR e noua, e in voga, plateste foarte bine si atata vreme cat esti creativa iti ofera numai avantaje. N-ar fi rau daca nu esti obisnuita cu organizarea de evenimente si campanii publicitare sa faci putina practica pe domeniu, sa vezi exact cu ce se mananca, in 2 ani de zile vei realiza cat de mult ai crescut si cum ideile apar parca la foc automat. Iti spun din proprie experienta.

2 răspunsuri:
| afrodita3333 explică (pentru TheAce):

Pentru a devenii PR Event Manager trebuie sa fac un master in domeniu? Cum pot capata experienta in organizare, campanii? Sa ma angajez undeva? Unde? Exista la SNSPA un master in domeniu? MULTUMESC!winking

| TheAce a răspuns (pentru afrodita3333):

SNSPA are de anul acesta un master dublu pe PR. Dupa cei 2 ani de curs primesti diploma atat din partea snspa Bucuresti cat si din partea Sheffield University (am sa ma inscriu si eu la anul acolo). Poti sa incerci si sa iti iei un atestat de event manager sau referent cultural de la Bucuresti. Exista periodic workshop-uri de 2-3 saptamani urmate de un examen in baza caruia iti poti primi diploma. Costa undeva la 1500 de Ron daca nu ma insel. Experienta o poti capata in principal organizand evenimente sau implicandu-te in ele. De la baluri, miss-uri, concerte, evenimente literare, workshop-uri, evenimente caritabile etc. Poti chiar tu sa iei initiativa si sa organizezi sau poti sa incepi ca voluntar in cadrul unui eveniment, sa vezi cum merg lucrurile. De la conceperea unui proiect, elaborarea sa, gasirea sponsorilor, elaborarea scenariului, publicitatea si marketarea evenimentului, colaborarile cu presa si online-ul pana la prezentarea sa, daca e cazul. Poti sa te angajezi de asemenea in cadrul unui pub/local/cafenea/club sau pur si simplu sa colaborezi cu un local unde sa organizezi evenimente periodice. Acum depinde si de skil-urile tale si de ceea ce iti doresti sa faci.