| anonim_4396 a întrebat:

Cine stabileste programul de lucru si salarul unui director?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Patronul sau el. Depinde cine-i seful suprem.

14 răspunsuri:
| Termopile a răspuns:

El singur

| cosmin1324 a răspuns:

El, dar daca nu munceste si este implicat atunci firma o s-o ia la vale rau de tot. Salariul(in afara de cei care sunt CEO la o firma internationala) nu exista, ia din firma deja bani

regis
| regis a răspuns:

Nici intr-un caz el singur, asta este o aberație de nivel preșcolar.
Un director, ca si oricare alt angajat, are un contract de muncă, cu drepturi ai obligații, contract care este negociat si semnat cu superiorii lui.
In funcție de acționariat si de forma de organizare a companiei, superiorul lui este de obicei un administrator sau un consiliu de administrație, stabilit prin statutul societății. Tot in funcție de "bucătăria" interna a companiei, adesea in negocieri sunt implicați si managerii de resurse umane, chiar daca ei se subordonează managerului general.
In privința programului de lucru, acesta poate fi stabilit prin negociere cu același superior, prin contract, cu respectarea reglementarilor legale, dar de obicei la nivel de management nu se stabileste un program, ci niste obiective. In general, pe angajator nu il interesează daca vii la ora 7 la munca sau vii la amiaza, interesul lui este sa maximizeze profitul. Ceea ce nu intotdeauna implica prezenta managerului intre anumite ore.

| gemeni6226 a răspuns (pentru regis):

Am fost curioasa deoarece am o cunostinta director si vesnic are f mult de lucru (mereu ajunge acasa la ore tirzii19-21)scularea mereu la ora 6(deci nu il invidiez) eu imi muncesc cele 8 ore de munca si atit -deci nu era cum sa -si stabileasca el un program asa de greu.Iar salarul iarasi nu are cum sa-si stabileasca el ca isi punea dublu minimum.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru regis):

Te asigur ca multi patroni sunt si directori la propiile afaceri. Eu, insumi, am lucrat la trei firme (doua magazine si un abator) care aveau ca director general, patronul. De aceea raspunsul corect este patronul sau directorul (cand acesta este si patron).

| Bizon95 a răspuns:

Nimeni, daaaaaar, e judecat dupa eficienta
treaba merge bine poate sa lipseasca cu zilele
treaba merge rau, poate sa stea 16h pe zi in fiecare zi si in week-end-uri ca tot e dat afara!

| gemeni6226 a răspuns (pentru Bizon95):

Merge bine caci a zis ca abia asteapta sarbatorile ca o sa aiba 3 saptamini liber.

| gemeni6226 a răspuns (pentru Bizon95):

Esti cam invidios ca vii cu datul asta afara. Daca ar fi sa ascultam parerea fiecaruia cine merita sa stea undeva si cine nu merita cred ca nu ar mai lucra nimeni.Una m-ar da afara ca nu-i place mutra mea, eu as da afara pe alta a carei mutra nu-mi place si tot asa.

regis
| regis a răspuns (pentru Salontanul):

Te asigur ca in cazul in care un patron este si director, el stabilește salariul directorului in calitatea sa de administrator, nu im calitate de director. La fel cum, daca patronul este in același timp si paznic de noapte sau gunoier, el stabilește salariul paznicului sau gunoierului in calitate de administrator al firmei, nu in calitate de paznic de noapte. Si cum nu spui ca paznicul de noapte își stabileste singur salariul, răspunsul tau rămâne la fel de stupid, oricât ai încerca acum să-l nuanțezi.
Plus ca daca ai mai mult de doi neuroni activi iti dai seama usor ca omul nu se referea la cazuri particulare.

regis
| regis a răspuns (pentru gemeni6226):

Sunt convins ca acea cunoștință are un contract de management pe baza de obiective. Si câștiga bani frumoși când obiectivele sunt îndeplinite. Cu siguranță nu il tine cineva cu forța acolo, își stabilește singur programul, dar vrea sa se asigure ca totul merge cum a stabilit.
Eu am avut un director care venea la 9 si pleca la 13-14, iar firma a mers foarte bine. Asta se întâmpla rar insa si întotdeauna cu o echipa de middle management puternica, bine pregatita si motivată. Când ai o echipa buna, prezenta ta ca manager este necesara doar pentru a semna mapa zilnica, restul fiind situații absolut excepționale.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru regis):

Se pare ca esti un individ cam needucat! "Plus ca daca ai mai mult de doi neuroni activi iti dai seama usor ca omul nu se referea la cazuri particulare." In cazul asta refuz sa-ti mai raspund pentru ca nu vei intelege niciodata nimic.

regis
| regis a răspuns (pentru Salontanul):

Se pare. La fel se pare si ca ti-am cerut eu sa îmi raspunzi. Si sincer, nu cred ca e ceva de înțeles.

| Bizon95 a răspuns (pentru gemeni6226):

Lal, nu stiu cum ai reusit performata EXTREMA sa ajungi la concluzia ca EU sunt invidios, dar esti TARE big grin

eu NU vreau sa ajung director... EVERRR, e unul dintre lucrurile pe care le stiu absolut sigur despre mine insumi: nu as face fata, nici macar putin!

totusi, poti sa ma crezi pe cuvant, daca treaba nu merge, ORICINE E DAT AFARA... chiar si un director, din cauza ca FIRMA AR PIERDE BANI, SI TOATA LUMEA ****URASTE**** ASTA!

iar ce e si mai aiurea, RAU e ca tu nu esti in stare sa vezi decat dat afara pe motive personale, ei bine, director ajungi ori daca esti SERIOS competent, ori daca ai pile serioase, in ambele cazuri "ca nu ii place fata mea" sau "nu imi place mutra nustiucui" e absolut aiurea in tramvai!

| gemeni6226 a răspuns (pentru Bizon95):

Sti ce ma supara aici pe TPU dar nu numai.Ca barbatii atunci se simt bine daca dau in femei si a disparut complet notiunea politetei. Daca ai da in cineva mai puternic ca tine te-as recunoaste.Dar nu este corect sa dai in genul feminin care e mai slab ca barbatul.Nu e corect sa te umfli in pene fata de o femeie caci cu asta nu dovedesti altceva decat ca nu sti si nu ai stiut niciodata ce e respectul numai calcatul in picioare din motive egoiste.Si asta nu e o mindrie.Si nu te face respectat.