| anonim_4396 a întrebat:

Cred ca am fost concediata doar pentru ca sunt femeie. Lucram intr-o companie unde s-au redus angajatii si am fost date afara doar femei si vreo doi barbati. Ce pot face?

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Iti trebuie dovezi solide. Doar pe presupuneri nu poti face nimic.

daniela
| daniela a răspuns:

Daca nu ai dovezi concrete... cauta-ti alt loc de munca

eileen
| eileen a răspuns:

Iti vai fi foarte greu sa dovedesti asta...mai bine iti cauti de lucru in alta parte.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

S-ar putea sa fie incalcata Legea Egalitatii Sanselor! (discriminare!) Vorbeste cu un/o avocat/a, si veazi ca spune! Success!

| Parintele a răspuns:

Daca ai dovezi solide si sunteti mai multe fete in situatia asta puteti reclama la oficiul fortelor de munca faptul ca ati fost concediate selectiv prin discriminare.

assiris
| assiris a răspuns:

Din nefericire... nimic. Chiar daca faci ceva, sa spunem, si castigi in instanta dreptul de a lucra in continuare acolo, mai ai curajul sa mergi la serviciu?

regis
| regis a răspuns:

Eu nu cred. Sau nu te-a concediat exact cine te-a si angajat? Care era raportul femei/barbati in compartimentele in care s-au facut reduceri? Cum explici ca au fost concediati totusi si doi barbati?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dca se fac restructirari, firma poate face concedieri... nu prea ai ce face, decit daca poti dovedi ca tu esti un caz special. Oricum spui ca au intrat la pachet si citiva baieti, deci nu poti marsa pe faptul ca esti femeie, nu poti sustine discriminarea sexuala.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vreau sa vad cum dovedesti ca ai fost concediata pe criterii de gen.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cauta-ti de lucru in alta parte. Si vezi ca exista niste regulu: primul venit e primul plecat la o adica, ala care munceste mai putin sau mai prost, de asemenea, cel care chiuleste/lipseste, indiferent din ce motive, de asemenea pleaca primul.

Răspuns utilizator avertizat
| andryka a răspuns:

Daca era un loc de munca pentru barbati ( gen tamplar, strungar, zidar. poateportar.) ma gandesc ca nu sunt foarte multe de facut!
Daca era o munca de birou. presupum ca au gasit pers. mai bine pregatite.
Ma indoiesc ca sexul e un criteriu neaparat.