| Bariel a întrebat:

Credeti ca ar fi ok sa lucrezi ca autopsier in perioada asta? Mereu m-a fascinat meseria asta chiar daca e mai morbida, parintii mei nu ma sustin deoarece cred ca nu sunt in stare, au ajuns la concluzia asta deoarece nu suportam sa vad animale ucise, motivul care ma deranja era uciderea lor, nu faptul ca corpul neinsufletit era tranșat. Le-am explicat diferenta asta dar ei in continuare ma tachineaza si aduc vorba de asta de fiecare data cand vine vorba de inclinarea mea spre domeniu.
Mai este si faptul ca nu ai nevoie neaparat de master si facultate ca sa practici meseria asta

12 răspunsuri:
| TPULion a răspuns:

Salut, legat de domeniul in care vrei sa lucrezi, prefer sa las pe cineva in cunostinta de cauza sa te sfatuiasca. Ti o spun din propria exprienta, tu esti propria ta motivatie, raspunsurile le gasesti in interiorul tau, daca simti ca asta vrei sa faci, go on. Parintii trebuie sa isi sustina de fiecare data copilul, mai ales daca vrea sa faca ceva din pasiune, asa ca urmeaza ti pasiunea si vei ajunge departe, mult succes!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Lol, autopsier? Ce e aia? Poate medic legist vrei sa zici...

| Bariel explică (pentru GabiDumitrescu):

Autopsierul e cel care transeaza cadavrul si ajuta medicul legist

| siriusblack98 a răspuns:

Why not? Sa iti intre bine in cap faptul ca noul virus face parte din vietile noastre acum la fel ca si gripa sezoniera. N-ai cum sa scapi. Iar vaccinul nu este garantat 100%. Oricum, interesanta meserie ti-ai ales. Din pura curiozitate, cat este salariul? Asa orientativ.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca ai posibilitatea sa faci ceea ce vrei cu adevarat (fara sa te afecteze cumva pe plan psihic big grin), de ce nu? O viata ai, fa ceea ce doresti ca meserie.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nici măcar diploma de bac nu-i necesară...
Se face doar un curs de autopsier ( 6 luni, din care 5 săpt teorie, restul de practică la morgă) la Institutul Naţional de Medicină Legală, iar la finalul cursului se eliberează un certificat de absolvire, pentru jobul de autopsier (chirurg de cadavre tongue)

Uite că sunt și oameni pasionați de cadavre, nu doar de IT. laughing

@sbyred
"Credeti ca ar fi ok sa lucrezi ca autopsier in perioada asta?"

Dacă te pasionează și ai un psihic bun, fă-o, până la adânci bătrâneți.
Măcar nu începe acum, nu e o perioadă prea propice, ca începător.

https://medijobs.ro/......icat-de-ms

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De această meserie este nevoie în orice perioadă.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru siriusblack98):

Nu știu cât, dar n-ar cine să-i lase și bacșiș. ))

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bariel):

Bingo, my bad. Suna cam dubios, sincer sa fiu, plus ca in filme de-alde iZombie nu i-am vazut pe astia sa aiba secunzi...winking

| Bariel explică (pentru siriusblack98):

Depinde de oras, in orice caz e minim 3500 lei, am citit intr-un reportaj ca multi care lucreaza la morga se imbolnavesc de turbeculoza sau cancer, aici depinde si de intretinerea morgii. Intr un oras mare sau in capitala e destul de ok 2, 3, 4 mi de euro

| Bariel explică (pentru GabiDumitrescu):

E destul de munca, unii prefera sa faca tot tacamul si sa nu aiba nevoie de autopsier, dar asta le ar ocupa mai tot timpul, depinde de ce prefera ei (Mai multi bani, sau mai mult timp liber)

| CosminFlo a răspuns:

Fa ceea ce vrei, daca tu simti asta go for it, parintii intr-un final o sa iti inteleaga dorinta.