| anonim_4396 a întrebat:

Credeți că e bună Facultatea de comunicare și relații publice? Am văzut că admiterea la limba și literatura română constă în 45 de eseuri de învățat și se extrag 3. A dat cineva admiterea? Cum a fost?

7 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Nu cred ca asta e treaba pe care vrei sa o auzi dar facultatea asta e printre cele cateva care se bat pentru titlul de facultatea cu cei mai multi someri.

Din pacate facultatea asta nu te pregateste pentru prea multe si nevoia pe piata muncii de astfel de specialisti este mica spre deloc.

| Catrice a răspuns (pentru RoCkKiD):

Poate e genul care vrea o facultate doar de dragul diplomei, ca sa aibă ce pune în rama și sa se laude la nepoți.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Catrice):

Consilierea in cariera la noi e inexistenta, elevii cauta facultati compatibile cu materiile la care s-au descurcat bine in liceu si cum pentru cei de la profilele umaniste nu prea sunt variante merg in masa catre stiinte politice, jurnalism, stiinte ale comunicarii etc. treaba care duce la o multime de copii/parinti nemultumiti ca au investit o gramada de bani ca sa faca facultate si dupa absolventul nu-si gaseste de lucru.

Vad ca cineva mi-a si evaluat raspunsul ca fiind nefolositor dar nu pot decat sa-i recomand sa caute statisticele de angajabilitate pentru profilele amintite in prima fraza. Rezultatele nu-s dragute happy

| Catrice a răspuns (pentru RoCkKiD):

O fi vreunul dintre acei 1% care, după absolvirea unei asemenea facultăți, și-a găsit de lucru cu pile, de unde și ideea că-ți găsești ușor de lucru.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Mai vezi-ți de treabă, vorbești ca să nu adormi laughing

| RoCkKiD a răspuns (pentru Catrice):

Neh, nu cred ca e asta.

Nimeni nu vrea sa auda ca treaba in care investe mult timp si bani e inferioara. Treaba asta provoaca o disonanta cognitiva care trebuie rezolvata luptand de partea cauzei.

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, ai dreptate, mi-e somn și ca sa nu adorm, împărtășesc din experienta și cunoștințele mele celor mai tineri. happy