| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca e greu sa studiezi intr-un oras strain si sa ai si job? Credeti ca devii mai independent, mai organizat, te desprinzi mai usor de familie daca pleci intr-un alt oras la facultate?

12 răspunsuri:
| Serafir a răspuns:

Daca nu ai lucrat in viata ta nu te du in altu o sa-ti fie ff greu

| AnimeChu a răspuns:

Eu nu am ajuns acolo... ( mai e mult), dar cred că este destul de dificil să împaci învăţatul cu job-ul...
Cât despre a doua întrebare. Da, eu aşa cred. Nevoia te învaţă. Eşti dezordonat acasă pentru că ştii că cineva strânge mereu după tine, dar când vei fi singur, doar nu o să stai în dezordine. Te vei învăţa.
Cel puţin aşa cred. Eu ţi-am zis părerea meawinking

| IoanaLoredana a răspuns:

Toate astea depin doar de tine.Depinde cat esti de atasat de parintii tai, depinde cat esti de silitor, cata ambitie ai.E greu.E greu sa te ti si de scoala sa si muncesti.Mai greu e sa gasesti un loc de munca.Dar eu totusi iti prpun sa pleci daca ai posibilitatea.Inveti de pe acum ce inseamna sa fi independent si sa muncesti pentru a te intretine.Succes!
App in ce oras vrei sa pleci?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca ai aberat destul!
Nu poti pune tipar pe felul oamenilor de a vedea viata. ce vrei de fapt, un model de urmat? Si daca iti este prezentat modelul, esti sigura ca se poate aplica persoanei tale fara riscurile de rigoare?
Nu mai vorbi in punga, daca nu esti sigura ca punga este fara sparturi!

| Vivian95 a răspuns:

Parerea mea este ca e greu sa studiez intr-un oras strain si sa ai si un job, dar cu putina organizare si ambitie o sa reusesti sa iti pastrezi si job-ul si sa continui studiile, si da cred ca devii mai independent, mai stapan de tine, dar si mai organizat, deoarece trebuie sa te descurci singur fara ajutorul familiei. Sper ca ti-am fost de folos. Fundita? puppy dog eyes

| Alyceee a răspuns:

E greu, dar nu imposibil. Si da, cred ca vei fi mai independent si mai organizat happy

| dragusana a răspuns:

Depiinde...cel mai important e sa fi constienta si sa cunosti limba un alt lucru important e ca trebuie sa fi descurcaret astfel nu vei putea sa continui...iar problema e ca odata ce esti legat de faculttate nu cerd ca poti sa faci ca la schimbarea gradinitei nu-i mai joaca.dar partea cea mai buna si spun poti sa o faci deorece ai alte oportunita si alte drumuri iti recomand alegeti totul si cauta prieteni si asa o sa iti fie mai usor deorece te vor intelege si o sa te descurci si o sa fie forte frumos big grin o sa te schimbe o sa te faca mai responasbila si te va avansa deorece poate aici mentalitatea e scazuta funda?

| Demoiselle a răspuns (pentru Serafir):

Serafir pai chestia e ca lucrez de vreo 2 ani in fiecare vara...si lucrez la modul serios

| Demoiselle a răspuns (pentru IoanaLoredana):

As vrea sa fac facultatea la Bucuresti...

| Demoiselle a răspuns (pentru anonim_4396):

Draga Kronstadt Revival, in primul rand sper ca nu esti brasovean. in al doilea rand, sa stii ca ai dreptate, eu am ajuns sa intru putin in panica din cauza faptului ca nu stiu exact la ce facultate sa merg, si mi-as dori ca cineva sa imi spuna exact fiecare pas pe care trebuie sa-l fac pentru a avea un job bun in viitor. oricum, stiu ca asta nu e posibil dar incerc sa invat din experientele altora. nu trebuie sa fi revoltat datorita intrebarilor mele, nu asta e scopul lorhappy

| IoanaLoredana a răspuns (pentru Demoiselle):

Va fi greu...important e sa ai ambitie cum am mai spus si sa nu te panichezi. Daca spui ca ai mai lucrat sti cat de greu se face un ban si ce repede se duc.Trebuie sa fi cumpatata sa te gandesti ca desi sunt si ai tai probabil sa te ajute incearca totusi sa fi tu pe picioarele tale.La inceput nu vei reusi dar daca ai rabdarea si increderea necesara eu zic ca va merge.Trebuie doar sa crezi cu adevarat.Te pup si bafta!

| Serafir a răspuns:

Du-te ca si eu poate ma duc tot la Bucuresti si nici eu nu am lucrat tongue
dar e prea plictisitor acasa si vrea sa dau de greu.