| anonim_4396 a întrebat:

Credeți că oamenii singuri nu vor reuși în viață, dar în special în carieră?

Răspuns Câştigător
| VoidEternal a răspuns:

Cred că mecanismul de funcționare al unui individ este suficient de complex încât să nu poți aplica niciodată o formula/regulă și să obții același rezultat de fiecare data.

Ca să-ți răspund mai pe șleau, faptul că ești singur/ă nu te poate împiedica să fii un om de succes, desigur dacă asta îți dorești cu adevărat.

13 răspunsuri:
| blackann a răspuns:

Nu, nu cred.

Răspuns utilizator avertizat
| qweasz a răspuns:

Reușesc foarte bine.
Exemple de oameni singuri
- notărițe
- avocate
- judecătoare
- șefe în ministere sau instituții ale statului
- doctoriță dentistă care are la 38 de ani vreo 700.000 de euro câștigați din munca ei, nu din moșteniri sau din alte părți și e singură și NU vrea să cunoască pe nimeni nici prin cunoștințe.
Ca fapt divers - o avocată care a fost singură toată viața a făcut copil la 44 de ani cu unul pe care NU îl vrea să vină nici măcar în fața casei unde locuiește ca să nu vadă lumea cum arată ăla.
Foarte multe avocate sunt singure și nu că sunt urâte sau sărace.
NU vor să se complice cu unul indiferent ce e ăla sau cum arată ăla.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Depinde de individ. Dacă omu-i OK de unul singur și nu suferă, nimic nu-l oprește să aibă succes in carieră.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu cred.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Singur in sensul de singur contra lumii sau singur ca nu are ce ***?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Singur în toate sensurile, nu? Familial, amoros, prietenesc. Poate doar colegial nu, deoarece jobul implică șefi și colegi. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Oricat de tare esti fara o plasa de relatii in Romania nu misti nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sunt conștientă și de acest adevăr. happy N-am ce contraargument să aduc, tocmai de aceea mă bazez în prezent pe joburile la stat, ai luat diploma, ai studiat, dai examen și pe lângă alți 5000/10 000 de piloși, că ohohoho, e și acolo o rețea a piloșilor, ai și tu noroc pe bărbia ta. laughing

Dacă nu, ne mulțumim și cu mănăstirea laughing glumesc laughing Nu mă văd totuși așa de abstinată(dacă ăsta o fi termenul corect) de tot, cum sunt oamenii de la Mănăstire. happy Să-mi spună să mănânc o măslină pe zi, și nici măcar să nu am voie să am fantezii la nivel mental, e prea mult. laughing

| qweasz a răspuns (pentru anonim_4396):

În București mai este o categorie de femei singure care ajung foarte bine începând de la 27 - 28 de ani.
IT-istele care câștigă de la 1000 de euro până la 2000 de euro imediat de când sunt angajate după facultate.
Pe la 30 de ani sunt SINGURE și au
- apartament luat în rate în blocuri noi, nu vechi, de 120.000 - 150.000 de euro
- mașină nouă de 30.000 - 40.000 de euro
Este plin Bucureștiul de tipul ăsta de femei singure.
Ele sunt singure și rămân așa mulți ani din 2 motive
- nu găsesc bărbații pe care îi vor ele
- nu vor să se mărite și vor să ducă o viață de tip - birou și mall sau plimbări în timpul liber.
Deci - NU contează pentru o femeie dacă e singură și la liceu și la facultate și când lucrează după facultate ca să ajungă foarte bine și profesional și financiar chiar de la 28 - 30 de ani.
Și NU le interesează pe astea ce crede lumea de ele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru qweasz):

Ți-aș fi dat funda, dar deja am dat-o altcuiva laughing

Cred că o să printez și înrămez vorbele tale pentru a fi mantra mea atunci când voi vrea să fac multe lucruri și să urc trepte în carieră, dar singurătatea mea mă va opri, crezând că nu sunt suficient. happy

| val3os a răspuns:

De asta esti singura Patricia...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru val3os):

Asta se vrea a fi ceva motivator sau rău? happy

Îți dai seama că după 27 de ani de singurătate, chiar nu mă mai afectează nimic. happy Acum nu zic că mai am și eu momente, că doar sunt om, nu?

Dar singurătatea te face strong și uneori și autentic, deoarece alone în intimitatea ta, poți fi cel mai autentic happy pe când în grupuri oricât de autentic ai vrea să fii, împrumuți ușor comportamentul grupului și faci compromisuri pentru a fi parte din ceva. happy