| adela2012 a întrebat:

Cu ce se ocupa filozofia in general? Ce meserie poti avea legata de acest lucru? Trebuie sa faci facultate?

5 răspunsuri:
| Cimped a răspuns:

Desi multi sunt filozofi chiar exista Facultatea de Filosofie.

| neutrino a răspuns:

Pentru a deveni filosof oficial, iti trebuie facultate. Ei filosofeaza asupra societatii si oamenilor, unii scriind chiar carti pe aceasta tema, iar altii se fac chiar profesori. Cu ceva relatii poti aparea si la televizor!

| KodrutZ a răspuns (pentru neutrino):

Mdah, probabil ca adela are impresia ca e o facultate usoara de unde "te faci ceva" direct... tongue

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da exista o facultate, cat despre ce faci dupa... pai daca nu te faci profesor atunci... vanzator la McDonalds

| PeFuga a răspuns:

Exista facultati de Filosofie, dar nu exista meseria de filosof. Daca absolvi facultatea asta, poti fie sa te faci profesor pe domeniu, sau sa ramai in mediul academic, sa devii asistent, lector, conferentiar, profesor... sau te poti reprofila pe alt domeniu laughing