| Rares311 a întrebat:

Cum as putea alege cel mai bine profilul si liceul pe care sa-l urmez dupa clasa a 8-a?

Răspuns Câştigător
| Rooobi a răspuns:

Eu sunt in clasa a 10a la stiinte sociale si e foarte usor am o gramada de timp liber teme putine, e cel mai tare profil parearea mea. dar faci putin mai multa istorie. si intr-a 8a si eu eram bun la mate si chimie si nu stiam deloc fizica... cand am ajuns in clasa a9a s-a schimbat tot, adica matematica si chimia nu mai stiam mai nimic si incepusem sa ma pricep putin la fizica stiu ciudat dar conteaza foarte mult profesorii asta face diferenta. tu alegi ce faci, la stiinte sociale istoria e importanta si romana dar nu-ti face griji nu iti da la romana sa analizezi fraze cu subiect predicat si altele iti da sa citesti carti sa vorbesti despre ele. oricum mult noroc sa alegi ce iti place.

7 răspunsuri:
| LucySilvyu a răspuns:

Asta depinde doar de tine.Depinde ce materii iti plac si ce vrei sa faci mai departe... Daca nu`ti place matematica si vrei sa scapi de ea iti recomand sa mergi la filologie.Un profil destul de usor si program relaxant fata de mate-info.

| Doηηa a răspuns:

Si eu sunt tot clasa a8-a.Pai simplu,gandeste-te la ce te descurci tu cel mai bine si la ce nu.
De exemplu,eu iubesc engleza,romana,putin franceza dar,sunt la PAMANT cu matematica,chimia,fizica, asa ca, m-am gandit ca, mi-asi face viata mai usoara si mai frumoasa daca a-si merge pe profilul uman-filologie.
Bafta, gandeste-te bine!

| Rares311 explică (pentru Doηηa):

Exact asa si eu.Dar ma mai descurc cate putin la mate si chimie, la fizica deloc si ma gandeam la stiinte sociale.

| ピンク a răspuns:

Gandeste-te bine la ce vrei sa devii in viata, sau poti sa mergi pe un profil ce cuprinde materiile care iti plac sau la care te pricepi. Eu asa imi voi alege profilul. Apropo, in ce clasa esti? big grin

| Rares311 explică (pentru ピンク):

A 8 -a.

| UnOarecaRRE a răspuns:

Depinde ce iti place si la ce te pricepi. Dupa aceste criterii ar trebui sa iti alegi profilul liceului... Orice profil e usor daca iti place ce facilaughing)Sper sa faci cea mai buna alegere pentru tine.

| fatadedac a răspuns:

Cred ca pentru tine ar fi potrivit un liceu tehnologic.