| Iulian3038 a întrebat:

Cum as putea sa slabesc. alerg o vara intreaga la fotbal si nu slabesc decat 1kg 2 kg bine ca si dupa fotbla beau suc sau mananc sandvis sau ceva sfaturi?

7 răspunsuri:
| Samariteanul a răspuns:

S-o lasi mai moale cu sandvisurile si cu sucurile.Du-te si la sala daca poti.Iti trebuie un regim de macare care sa nu includa prea multa paine

| RAY a răspuns:

Numai manca asa mult, degeaba faci sport daca consumi multe calorii,consuma mai multa carne tine de foame si nu reduce masa musculara cand slabesti fa si culturism, evita dulciurile, grasimile, chipsurii, sucuri dulci

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E simplu, du-te la sala odata la 3 zile, iti ridici banda cu 10 grade si mergi in plan inclinat cel putin 30 minute pe zi (eu in 2 ore de banda ar 1000 calorii), majoritatea caloriilor le iei din bauturi asa ca las-o mai moale cu ele. Succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ard*

| Dima_Liviu_1998 a răspuns:

Poti sa slabesti foarte mult dacă mănânci regulat( mic de jun, prânz si cina) fara sa sari peste ele, incearca asta si cu sportul pe care il faci iti garantez ca o sa slabesti.
Eventual intre mese daca simti nevoia de a mânca ceva incearca sa mănânci un fruct, si ai putea sa reduci mâncarea fast food!

| Mayar a răspuns:

Trebuie sa manaci la ore fixe cu o marja de maxim o ora. si in fiecare zi sa mananci la acealesi ore. poti trece peste mese, dar nu le poti lua la alte ore decat la cele la care iti vei fixa masa. Evident ca mesele de dimineata vor avea mai multe calorii decat cele de la pranz, iar cele de seara vor fi foarte slabe in calorii.
Trebuie, de asemenea, sa bei multa apa :
1 cana (250 ml)fix dupa ce te trezesti; 1-2 cani de apa cu o ora inainte de micul dejun - asta doar daca poti; 1-2 cani de apa cu 20 de min inainte de pranz si cina; 100-200ml de apa dupa c e ai baut ceai/cafea. sucuri sau chestii acidulate nu bei. iar seara - sa bei 300-600 ml de apa cu 2 ore inainte de culcare. Daca nu poti atunci, incearca sa faci in asa fel incat in intervalul de 2 ore de dinainte de culcare si pana la culcare sa bei cantitatea de apa de care am zis mai sus, aia cu 300-600ml.
Trebuie sa iti obisnuiesti asa organismul si vei slabi. Eu am facut chestia asta si a functionat, spre uimirea mea happy

Multi recomanda dar nici macar ei nu au incercat ceea ce recomanda. Eu am incercat ceea ce ti-am spus mai sus si chiar functioneaza. Sportul poti sa il faci cand vrei tu : dimineata, la amiaz, seara, noaptea, etc - dar sa fie dupa min 2 ore de la ultima masa luata.

cum la sport deja stii foarte bine ce poti sa faci si iti place sa faci, mai trebuie doar sa tii cont cum am scris mai sus, de mancare + apa

De exemplu, poti manca in jurul orei 9, adica : intre 8:30 si 9:30; apoi 9+5=14. in jurul orei 14 : intre 13:30 si 14:30. Apoi 14+5=19 => in jurul orei 19 : intre 18:30 si 19:30. sau 19:00 -20:00. Asta depinde de programul tau, dar e indicat sa nu mananci mai tarziu de ora 20 si ultima masa sa fie usoara : iaurt, fructe, legume - gen porumb fiert mai consum eu - este la lidl porumb fiert vidat. costa vreo 5 lei. Lebenita sau pepene, cum sunt peste tot prin piata fructele astea.

| Violleta2022 a răspuns:

Este simplu, dupa fotbal ar trebui sa bei 1 sticla cu apa, nu suc, pentru ca, sucul contine foarte mult zahar, care ingrasa.
La fel si mancarea, redu portiile si vei fii bine.