| HereToHelp123 a întrebat:

Cum e facultatea de psiho? Ce poti sa te faci dupa? Merita?

8 răspunsuri:
| suffarstar a răspuns:

Nu stiu cum e, depinde unde o faci. Perspective ai ca psiholog, profesor de psihologie, speaker motivational etc. Parerea mea e ca merita. Te ajuta si pe plan personal, sa te autocunosti.

| Eduard619 a răspuns:

Fara viitor parerea mea sunt o multime bye

| Eduard619 a răspuns (pentru Eduard619):

Care o fac si degeaba

| whatevernvm a răspuns:

Ii cea mai faina

| Gabriell1992 a răspuns:

Buna, depinde daca-ti place psihologia, esti intr-adevar pasionata de acest domeniu? Daca da, urmeaza facultatea de psihologie, iti recomand sa te duci in Cluj, Timisoara sau Bucuresti. In ordinea aceasta, sa nu te duci in alt oras deoarece nu te pregatesc prea bine. Cei mai buni psihologi au venit din Timisoara, iar cel mai bun exemplu este Pera Novacovici. Dupa ce termini aceasta facultate ai cateva perspective, dar tin sa-ti spun ca piata este suprasaturata. Daca te zbati, poti ajunge undeva, dar va fi foarte greu, iar cand o spun, crede-ma ca vei avea nopti nedormite, vei fii foarte stresata, etc.

| NOC a răspuns (pentru Gabriell1992):

Citind ce ai spus despre Novacovici am impresia ca e cel mai bun lucru de la Nicolae Margineanu incoace. Oh, wait, articole stiintifice zero, cercetari zero, n-a auzit nimeni de el in afara Romaniei. Dar e cel mai bun dintre cei mai buni psihologi absolventi ai scolii de la Timisoara.

Nu fi spalat pe creier, Novacovici are niste carti publicate la tovarasi si in rest, tine tot felul de cursuri cu mai aceiasi oameni care se lauda reciproc.

Un om care considera filmele pentru adulti drept un mijloc de educatie sexuala nu merita a fi numit psiholog si ar trebui sa-si dea foc la diploma.

Inteleg ca il admiri si ca omul are o activitate profitabila, ajutand si lume in acest timp, insa a spune ca e creme de la creme in domeniu e o insulta pentru cei care se zbat in mediul academic si cercetare.

| Gabriell1992 a răspuns (pentru NOC):

Eu ti l-am dat ca exemplu deoarece m-am gandit ca ai auzit de el, nu de alta. Evident, pe plan international nu a auzit nimeni de el, dar in Romania este destul de cunoscut. Sincer, nu cunosc mai mult de 5 psihologi romani care inca traiesc, poate spre rusinea mea. Probabil sunt sute de psihologi mai talentati ca el in Romania, dar nu au realizarile lui, chiar daca nu a facut cercetare. Multi psihologi romani au bloguri, au articole de dezvoltare personala, dar nimeni nu spune nimic concret. Ei spun ca la seminarii vei intelege mai bine. Daca vrei sa ajuti o persoana, o ajuti si fara sa-ti plateasca ceva, cel putin asa consider eu. De exemplu, daca exista un articol despre "Cum sa scapi de frici?", psihologii vor scrie pe bloguri ca trebuie sa iesi din zona ta de confort, doar atat. Evident ca oricine stie acest lucru, ca trebuie sa iesi din zona ta de confort si sa iti infrunti temerile, ca trebuie sa faci asta des, nu periodic. Pera Novacovici spune putin mai detaliat acest lucru, dar nu foarte concret. Din moment ce a strans un numar mare de persoane, a stiut cum sa le "fure" banii din buzunar. Eu nu am citit decat niste articole de pe blogul lui, nu am cumparat nici-o carte de-a lui, nu am fost la seminariile lui, s.a.m.d. Am citit carti de psihologie, in prezent citesc "Gandire rapida, Gandire lenta - Daniel Kahneman". Mai am putin si o termin, ti-o recomand. Sunt sigur ca Pera Novacovici nu este in stare de asa ceva, dar dupa cum ti-am spus, el nu a facut cercetarel, cel putin asa cred.

| ToKen a răspuns (pentru Gabriell1992):

Esti sigur ca esti destul de informat incat sa dai sfaturi si exemple de genul Pera?
Sunt curios daca ai vreo tangenta cu domeniul asta, sau sunt doar idei formate in necunostinta de cauza.