| alalal a întrebat:

Cum este cu lichidarea la zi, daca nu ți-o dă și tu pleci, ce se întâmplă? Menționez că eu sunt angajat pe o firma de leasing momentan, încă nu sunt pe firma respectiva, mai am contract până în 31 august dar vreau sa plec acum... Funda

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

încă nu sunt pe firma respectiva
Adică?

| darrio2007 a răspuns:

Adica esti pe firma respectiva sau nu esti?

| alalal explică (pentru sadrian46):

Sunt pe o firma de recrutare momentan.ei îmi dat salariul. Nu m-au trecut pe firma propriu-zisă la care lucrez.deci practic sunt angajat al firmei de recrutare...

| alalal explică (pentru darrio2007):

Sunt pe o firma de recrutare momentan.ei îmi dat salariul. Nu m-au trecut pe firma propriu-zisă la care lucrez.deci practic sunt angajat al firmei de recrutare.

regis
| regis a răspuns:

Daca ai un contract pe perioada determinată, cu siguranță gasestinacolo cecse poate întâmpla daca nu îți respecți obligațiile.
In principiu, daca pleci fara a respecta o perioada de preaviz, angajatorul te poate chema in instanță cerând despăgubiri pentru pierderile produse prin plecarea ta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru alalal):

Sunt pe o firma de recrutare momentan.ei îmi dat salariul. Nu m-au trecut pe firma propriu-zisă la care lucrez.deci practic sunt angajat al firmei de recrutare.
Dacă ești angajat ai firmei de recrutare, aceasta nu este numai firmă de recrutare.
O firmă de rercutare propriuzisă prestează servicii pentru un client, acest client fiiind o companie oarecare. Acest serviciu constă în găsirea de potențialie angajați pentru firma client. Ei te înregistrează în baza lor de date cu cv-ul și datele tale personale și îți iau un interviu de evaluare. Ei prezintă dosarul tău unei firme client. Dacă acesta te angajează, ei primesc un comision de la firma client fiindcă te-au găsit, și de la tine, dacă au au un contract cu tine în acest sens. Din acest moment, relația ta cu firma de recrutare se încheie și tu ai o relație contractuală cu firrma client care te-a angajat de la care iei salarul.
Sunt alt tip de firme care fac ceea ce ai dta acum.
Ei fac serviciul pentru firme de următoarea manieră.
Ei te angajează la ei.
Ei închiriază printr-un contract pe tine ca persoană care execută diverse munci, către o firmă client, ei închiriază munca ta, nu pe tine ca persoană. pe bază de contract între ei, firma recrutoare și firma client, să execute de exemplu lucrări de curățenie sau alt tip de lucrări. Ei sunt astfel plătiți de firma client pentru lucrarea executată pe bază de deviz de lucrare, în care dta nu mai apari ca persoană, ci ca număr de ore de muncă efectuate. Astfel dta față de firma unde execuți acum lucrări dta nu ai nici o relație juridică cu ei. Dta ai contract cu firma care te-a angajat și care te-a închiriat la alta.
Astfel dacă dta nu mai vrei să lucrezi la firma unde îți desfășori activitatea acum, nu ai contract cu ei, dacă nu mai mergi să mai lucrezi acolo, ei nu pot să îți facă nimic.
Dar dta ai un contract de muncă cu firma care te-a angajat și te-a închiriat la alta. Acest contract trebuie să îl respecți cu tot ce scrie în el și referitor la modul de plecare din firmă, preaviz, etc.
Această firmă dacă nu respecți ceea ce scrie în contractul tău cu ei, poate lua măsuri legale împotriva ta.
Astfel. dacă dta nu te mai prezinți la muncă acolo unde ei te-au trimis, ei nu pot să respecte contractul cu firma aceea. Acea firmă îi va da pe ei în judecată pentru nerespectarea contractului și va cere despăgubiri. Apoi firma care te-a angajat te va da în judecată și va cere de la tine aceste despăgubiri, pe care va trebui să le plătești.