| anonim_4396 a întrebat:

Cum este să lucrezi cu copiii? Mâine mă duc la un interviu. Sunt o persoană timidă de fel, dar cine știe, nu pierd nimic dacă încerc.

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Daca esti o persoana timida e posibil sa nu iasa chiar bine.laughing Dar te vei obisnui cu timpul.Din ce am observat eu persoanele timide tind sa isi faca griji de cum vor reactiona copiii, mai ales ca acestia sunt foarte curiosi despre orice si greu de controlat pe alocuri.Cei cu latura introvertita dominanta pot resimti mult mai repede oboseala lucrand cu astia mici, spre deosebire de adulti.Acuma, depinde extrem de mult si de noroc, presupun. Unii copilasi sunt niste ingeri, altii sunt mici dracusori.

Gasesti destule materiale pe internet despre cum sa te comporti cu cei mici.Cauta pe yotube si da play in timp ce faci altceva prin casa, la bucatarie etc.Iar cand te intreaba maine poti spune ca mereu cauti sa te informezi despre noi metode de a-i intelege pe cei mici, deoarece adevarul e ca la fiecare cativa ani apar generatii care dau startul provocarilor pe viitor, astfel ca si tehnicile/ideile abordate pana in acel punct trebuie adaptate, poate chiar schimbate in pas cu vremurile.
Mai poti spune ca desi nu vorbesti prea mult, preferi sa observi cum se comporta cei mici si apoi sa actionezi, ceea ce e un plus enorm.

Succes.

PS: Daca nu faci deja lucrurile de mai sus, atunci cauta mereu sa le pui in aplicare, caci nu e ok sa te lauzi la interviu cu abilitati pe care nu le ai si idei in care nu crezi.

6 răspunsuri:
| troleibuz a răspuns:

Obositor. Ai nevoie de nervi de fier sau un temperament foarte calm, multa empatie si rabdare.

| StoicAnalysis a răspuns:

Trebuie sa ai foarte multa rabdare, disciplina si nervi de otel. Si deja trebuia sa ai un minim de cunostinte de dinainte de a aplica la un job in domeniu. Pentru ca o sa-ti fie foarte greu sa lucrezi cu ei, daca nu ai avut cu succes grija de macar unul pana acum sau daca nu ai facut studii sau practica undeva.

| blackann a răspuns:

Enervant, obositor si stresant.
Nu recomand.

| Frank51 a răspuns:

Cu ăia mici e greu, cu ăștia mari mai merge.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru dullcat):

Și dacă îmi pune întrebarea "De ce te-am angaja?" ce zic?

| darrio2007 a răspuns:

Depinde in ce sens lucrezi cu copiii.