| AdelinaC a întrebat:

Cum imi pot face prieteni la facultate? Toti colegii mei vor fi noi si va rog sa-mi dati niste sfaturi cum sa ma fac placuta, cum sa ma bag in seama cu ei.

Răspuns Câştigător
| raluk27 a răspuns:

Nu exista o "reteta" anume. In prima faza o sa cunosti mult alume, iar apoi o sa fii mai apropiata doar de cateva persoane. Oricum, lucrurile trebuie sa decurge firesc. De exemplu, te duci la primul curs. Primul contact, o sa fie evident cu persoanele care stau pe langa tine. Si o sa vezi ca mai sunt si altii singuri, care vor intra in vorba cu tine. Discutiile o sa decurga foarte usor, "de unde esti?" "din orasul X", "a, dragut, eu sunt din Y. Cum e X ca oras, ca n-am fost niciodata pe acolo?", ceva de genul. Apoi puteti iesi dupa cursuri mai multi la un suc. Ideea e sa te porti normal, sa te faci placuta, sa fii glumeata. Sa stii ca la facultate nu prea mai merge atitudinea din liceu, asta de teribilism, de om de gasca, de persoana care se straduieste foarte mult sa devina populara. De data asta o sa fie altfel. Poarte-te normal si o sa fie totul bine.

7 răspunsuri:
| Bocanila a răspuns:

FII TU INSATI si totul o-sa vina de la sinewinking

| best1people a răspuns:

Incearca sa fi tipa cea noua care e simpatica si totusi nu e disperata, caci toti de acolo o sa fie disperati, daca te vad cu caupul mai pe umeri te indragesc si ai grija ca e posibil sa dai de cei mai ciudati oameni din lume. FUNDA?big grin

| RedBul33 a răspuns:

Buna ana,iti zic eu din propria exp, fii la locul tau (fara figuri, fara jmecherii, nu te :da: mai desteapta decat alti, sa ai un vocabular decent (omu te mai ia si dupa cum esti imbracat) sport la Facultate!

| BlancaFantasma a răspuns:

Aceeasi dilema o am si eulaughingdar cred ca va fi bine..eu deja am inceput sa vorbesc pe facebook cu 2`3 fete(viitoare colege la facultatebig grin) ca sa am o "baza" mai ales ca nu voi cunoste pe absolut nimeni,si voi fi in alt oras(Bucuresti, eu fiind din jud Gorj).cum au zis si ceilalti trebuie sa fim noi insine, dar iti dai seama nu te poti comporta cu niste nou`cunoscuti asa cum te purtai cu colegii de liceu, va trebui sa ai mai multa grija la vocabular, sau la anumite gesturi:p eu sper sa va fi bine, abia astept sa incep(desi mai sunt 2 lunilaughing ).sa nu astepti sa vina colegii/colegele la tine, chiar daca esti mai timida(ca mine).te poti duce frumusel si tu la ei sa-i intrebi ce fac, cum ii cheama, si alte lucruri minorehappy tu la ce facultate esti? eu sunt la ASE, la contabilitate.bafta!

| AdelinaC explică (pentru BlancaFantasma):

Sunt la medicina generala

| FlorinelC a răspuns:

Cum zicea Beyonce intr-o melodie "be you the flyest"

| Liviu_2019 a răspuns:

Fii deschisa comunica foarte mult si o sa fie ok. Lumea in general e destul de prietenoasa sa stii, iti vei face destul de usor prieteni daca vei fi deschisa.