| CoMyYySiAtat a întrebat:

Cum iti dai seama ce vrei sa devii si ce meserie ti se potriveste?

Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Le incerci,practic sau imaginar.Fa-ti o lista cu cat mai multe meserii, apoi grandeste-te ce aptitudini trebuie sa ai pentru fiecare. Dupa vezi la care te incadrezi si imagineaza-ti ca practici acea meserie(sau daca ai posibilitatea fa-o si practic-ex:design, croitorie, calculator, etc). Pune-ti intrebarea:oare pot face asta inca 30-40 de ani de acum in colo,zi de zi? Daca raspunsul e da,atunci ti se potriveste,daca nu,mai cauta.

Uite cum mi-am dat eu seama ce specialitate vreau sa urmezbig grine cand am inceput practica am trecut prin mai multe ramuri(pediatrie,gineco,ati, pneumo, etc). Unele m-au plictisit groaznic(gineco)altele mi-au placut(oncologie, ati).Nu m-as plictisi niciodata pe ati de aceea, momentan este optiunea de rezi.

6 răspunsuri:
| Spectra487 a răspuns:

Eu cred ca asta trebuie sa te gandesti pe la vreo 14 ani pentru ca atunci mintea ti se mai dezvolta, te mai maturizezi, si poate o sa-ti placa ceva din toate job-urile.

| FineBroAndy a răspuns:

În funcţie de talente şi aspiraţii.Trebuie mai întâi să faci ce-ţi place.

| anonimatic a răspuns:

Este un lucru dificil. Trebuie sa fii atent la ce iti place tie sa faci de obicei si la lucrurile pe care le faci cel mai bine. De exemplu, daca iti place sa canti, sa dansezi, te poti gandi la o cariera artistica. Daca iti place sa vorbesti cu oamenii, sa-i asculti, sa-i ajuti, poti urma o cariera in psihologie. Si sunt multe alte exemple, dar eu ti-am dat doar doua. Pastreaza-ti atentia asupra lucrurilor si activitatilor care iti plac si observa care sunt acelea pe care le faci tu cel mai bine. Trebuie sa fie o intersectie intre ceea ce iti place sa faci si ceea ce faci bine. Aceste doua lucruri combinate iti vor arata ce trebuie sa faci mai departe si iti vor aduce cu siguranta succesul.

| Alissa11 a răspuns:

Ceea ce iti place si ce ti se potriveste... si ceva din care sa iasa si banu happy

| CoMyYySiAtat explică (pentru Spectra487):

Si cum dau timpul inapoi? Am trecut de 14 tongue

| Spectra487 a răspuns (pentru CoMyYySiAtat):

AAA pai atunci scuze daca ai peste 14 ani happy, trebuie sa iti placa si tie ceva laughing)))