Întrebare recomandată | AlphaJoker a întrebat:

Cum pot afla ce mi se potrivește cel mai bine?

Îmi place atât biologia cât și informatica/programarea.

Cum se deosebește o cariera în biologie față de una în programare în ceea ce privește:
-Flexibilitatea jobului (ore de lucru, timp liber personal)
-Salariul în raport cu cantitatea de lucru
-Stresul
-Perspectivele de viitor în România și în europa de vest

Mulțumesc cui alege să-și ocupe din timp și să răspundă cu ceea ce cunoaște

Răspuns Câştigător
| Diana237 a răspuns:

Răspunsul este evident, informatica iese câștigătoare. O perspectivă interesantă, poate pentru un master (dacă tot îți place și biologia) ar fi Bioinformatica (nu prea dezvoltată la noi în țară, dar de mare interes prin alte părți), prin care se descoperă noi medicamente, noi proteine și deschide perspectiva medicinei personalizate (bazată pe genetică).

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La ce ai scris tu acolo biologia pierde fara drept de apel.

| AlphaJoker explică (pentru suntserios):

Consideri că încă e un moment bun să alegi IT/programare ca persoană care va termina studiile în următorii 3-5 ani (facultate, master), în România, fără să te trezești cu o piață supra saturată? În străinătate mă aștept să nu fie așa mare o problemă cu asta

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru AlphaJoker):

In era în care orice device rulează un soft și lumea se digitalizează de pe o zi pe alta e greu de crezut că piața va fi saturată. Iar dacă ești într-adevăr bun...

| MorcovMajestic a răspuns:

Biologia e 0 ca facultate
Medicina, IT sau munca direct nu mai pierzi vremea

| AlphaJoker explică (pentru suntserios):

Foarte adevărat. Mulțumesc