Întrebare recomandată | Hoca_Raul_2000 a întrebat:

Cum pot deveni profesor universitar? Care sunt pasii? Rog seriozitate. Cel care imi raspunde va primi fundalaughing

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Faci o facultate in domeniu.
Iei masterul.
Incepi doctoratul si totodata incepi sa fii preparator si apoi asistent la facultate.

Iei doctoratul si devii sef de lucrari apoi conferentiar si apoi profesor.

2 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns (pentru suntserios):

Toate cele de mai sus, cu mențiunea ca s-a scos etapa de preparator.
Deci asigura-te ca termini facultatea cu bine (de obicei ai nevoie de medie peste 8 ca sa fii acceptat la doctorat).

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Înafară de tot ce spun ceilalți TPU aici, postul este la concurs.