| ammi a întrebat:

Cum pot sa invat engleza?
Mentionez ca nu stiu aproape deloc, stiu doar lucrurile de baza... si nu am timp de meditatii pentru ca sunt deja prea ocupata

17 răspunsuri:
| cristyro a răspuns:

Cumpara-ti o carte de invatat engleza si cand ai timp mai inveti cate putin.Si asa vei ajunge sa stii cat mai bine engleza.
Succes!

| procust a răspuns:

Pai intra pe forumul romania inedit, cauta pe google, au niste cursuri f bune pentru toate incepatori, dar si pentru avansati!

| Cosman a răspuns:

Incearca www.americanenglishonline.com
...si daca vrei sa inveti cum sa traiesti frumos:
www.tineri-fericiti.ro

| BRG a răspuns:

Sărut mîna eu a-m învăţat engleza de la seriale gen dallas, santa barbara, eram atent cum pronunţă ei cuvîntul şi cum îl traduc romînii.

| ILoveYouMore a răspuns:

Ca sa inveti engleza, trebuie sa te mediteze cineva. Nu mult, gaseste putin timp pe saptamana o ora o ora jumatate si daca faci asa vei invata.

| z8 a răspuns:

Daca nu ai timp de meditatii ( nu ai zis nimic de bani ), cum ai avea timp de studiu individual ( era sa zic self study laughing )? Meditatiile cu o persoana competenta e cea mai buna si rapida solutie. Ea iti da materiale, etc. Evident, nu trebuie sa faci dupa un orar prestabilit, bagati al telefon cand aveti timp sa va intalniti. Parerea mea, bafta.

| mirunaioana a răspuns:

Nici eu nu stiam engleza acum ceva timp.Am inceput sa inteleg engleza acum cativa ani cand printr-un mare noroc am fost invitata sa petrec vacanta la niste rude in strainatate.Am stat o luna si incepusem sa inteleg foarte bine ceea ce se vorbea in jurul meu.Cand m-am intors in tara am inceput sa lucrez dintr-o carte de limba engleza pe care o primisem de la un unchi.Am observat ca incep sa ma descurc din ce in ce mai bine facand exercitii din cartea aceea.Se numeste " Invatati Limba Engleza Fara Profesor" si este scrisa de Florin Musat.Contine 44 de lectii care sunt traduse si in romana, la sfarsitul fiecarei lectii sunt cuvinte traduse din text si cu pronuntia lor in paranteza si sunt exercitii de gramatica foarte multe cu explicatii si exemple la fiecare parte de gramatica.Iti da cele mai importante timpuri verbale si cu exercitii pentru a putea intelege mai usor.Ai de asemenea la sfarsitul cartii o lista cu cele mai importante verbe din limba engleza(vreo 200 si ceva) acestea fiind neregulate.Ai si lectii cu substantivul, adejectivul si gradele de comparatie, pronumele, numeralul - exprimarea timpului si multe altele.De asemenea mai contine si un CD cu pronuntia celor 44 e lectii incluse in curs.
Iti garantez ca daca ti-o vei lua nu vrei regreta! Eu o folosesc si acum dupa 3 ani de studiu chiar daca am ajuns sa vorbesc fluent engleza inca mai am nevoie de ea.Si sa-ti mai dau un sfat:1. Dupa ce consideri ca poti vorbi in engleza, roga-i pe cei apropiati tie sa vorbeasca cu tine in engleza pentru a-ti dezvolta comunicarea.Eu asa obisnuiam sa fac.
2.Atunci cand vei considera ca esti buna sau chiar foarte buna la partea de listening(ascultare) si communication(comunicare) sa iti pui un film fara traducere.Sa nu apara pe ecran nimic scris si sa vezi si sa asculti doar felul in care se misca si vorbesc personajele.De abia atunci cand vei reusi sa aplici cele 2 sfaturi pe care ti le-am dat sa stii ca intr-adevar ai invatat engleza foarte bine.
Mult succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tyas recomanda ca in tympul liber sa-ty cumperi o care ''engleza fara profesor '' asa sper ca vei invata cum invat si eu acum

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa esti o proasta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti ocupata, n-ai cum sa inveti engleza. Oricum, daca ai timp, pai sa inevti multe si de pe internet.
Eu iti recomand http://www.academia-de-engleza.ro/

| StefanStee a răspuns:

Uita-te si tu la filme traduse in romana si inveti si de acolo cateva cuvinte, expresi etc! Un dictionar o carte!

| melycutzZa a răspuns (pentru dulcik):

Nu prea sunt bune le-am incercat si eu

| Dope a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu "tyas" recomanda ca tu sa iei o carte de gramatica. Sper ca vei invata, asa cum trebuie! Succeswinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai timp sa stai pe internet si sa pui intrebari, dar nu ai timp de meditatii.
Imi pare rau, dar daca tu nu vrei sa lasi calculatorul si sa pui burta pe carte asta e problema ta nu a noastra.

| IrisGoshwack7 a răspuns:

Sorry, I'm from the UK, and i can't speak Romanian. My apologies, ma'am!

| Floryn3423 a răspuns:

Un site interesant pentru invatarea limbii engleze este si https://www.engleza-rapid.ro unde avem exercitii si un dictionar integrat super ok. La un "double-click" putem avea traducerea cuvantului, ceea ce mi se pare super tare. Recomand acest site.