| Alex7777777 a întrebat:

Cum să depășesc teama de a vorbi în public?

11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Care public? Ce dimensiuni are publicul tău? Ce interes ai să vorbești în public?

| Aleeqq001 a răspuns:

Dacă trebuie sa vorbești de exemplu pe o scenă uita-te in față nu te uita la oameni în ochi, inceraca sa eviți contactul vizual și încearcă sa te prefack ca ești acasă ținând discursul sau ce ai avut de zis/făcut cu familia ta sau cu cineva cu care te simți confortabil

| Kristina092 a răspuns (pentru sadrian46):

Nu stiam ca la o întrebare se raspunde tot cu o întrebare. Si nu una, chiar trei?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sadrian46):

Boss tu asa iti facu scorul pe TPU? Raspunzi in sictir la intrebari simple cu alte intrebari?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu experienta.

Asta a functionat pentru mine.
Dupa al 5-a discurs, nu mai aveam nicio treaba cu teama.

Atunci cand o faci de atatea ori si vezi ca nimic rau nu s-a intamplat, la un moment dat iti convingi creierul ca nu are de ce sa-i fie teama.

Si inca o chestie, fa-ti discursul de acasa si perfectioneaza-l. Cand stii sigur ca ai un material bun de zis, e mult mai putin probabil sa-ti fie frica

| sabin89 a răspuns (pentru Kristina092):

Tot cu trei întrebări răspunde și aici:
https://www.tpu.ro/sanatate/cum-scapi-de-sentimentul-de-inferioritate/

| Sistemulxxl a răspuns:

Ce atata smecherie? Tot aud de persoane care au asa,, probleme''.
Din ce am inteles problema consta in faptul ca de fapt nu prea au ce vorbi in public.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Kristina092):

Această întrebare estre pusă de un om în carne și oase care are nevoi specifice. Un orator antic ( Demostene?) era bâlbăit din naștere. A luat pietre în gură și mers pe malul mării când erau valuri mari. A făcut efortul să declame acolo dicursuri până când vocea lui, emisă cu pietre în gură, a depășit zgomotul produs de valurile cae se spărgrau de stâncile de pe țărm. Doar apoi a ieșit cu diecursuri în public, care apoi au rămas în istorie, le poți citi azi în cărți. Și așa se poate scăpa de teama de a vorbi în public, dacă nu știai. De aceea l-am întrebat ce vrea, daă nu știai., ca să pot da un răspuns concret la o nevoie specifică, dacă nu știai.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

BOsică, sictirul e un cuvânt de la voi din odaie. și la tine în cap. Chiar nu am nevoie de scor, poți vedea că sunt pe locul 13. Am întrebat pe om ce vrea concret ca să pot să îl ajut. Dar a propos, tu ce faci aici, chibiț de pe margine, ca la table jucate pe bețe de chibrit?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sadrian46):

"Sictirul e un cuvânt de la voi din odaie."

O fi. Bravo noua.
Dar nici cu cuvintele tale comuniste nu ma laud, tataie.
Cica "chibiț"

| Alex7777777 explică:

Multumesc!