| Payuli a întrebat:

Cum sa ma fac astronaut la NASA sau la ESA.Va rog sa raspundeti serios.

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Pai daca vrei pe-acolo ar fi trebuit sa te pricepi sa sapi prin site-urile lor sa afli conditii, nu sa intrebi pe-aici. Gasirea informatiilor necesare reprezinta de multe ori un prim pas pe scara selectiei pentru un job. Daca ti-e lene sa cauti sua nu te primesti nici nu prea ai sanse s-ajungi s alucrezi pe-acolo :) Si ca sa nu sari ca n-am raspusn "serios" si sa vezi cat de simplu era, gasesti in link toate informatiile necesare, chiar de pe site-ul ESA. Evident ca trebuie sa stii engleza foarte bien ca o conditie esentiala si cel putin inca o alta limba straina http://www.esa.int/About_Us/Careers_at_ESA/Expertise_and_development
Succes!

9 răspunsuri:
| Addelyn24 a răspuns:

Trebuie să ai ceva noroc ca să fii astronaut! orienteazăte către astronomie! dar sunt mici șansele să ajungi astronaut.

| vangaelis a răspuns:

:)
1. trebuie sa fii cetatean american
2. un specialist in domenii stiintifice
3. aplici pentru domeniul NASA
4. sanatate fizica si mentala
5. antrenament

ca idei in mare.

uite un link ca sa nu zici ca vorbesc prostioare http://www.wikihow.com/Become-an-Astronaut

| Payuli explică (pentru vangaelis):

N-am zis neaparat NASA(unde e foarte greu cu cetatenia) am zis si ESA unde Romania are drepturi depline si e mai usor.

| vangaelis a răspuns (pentru Payuli):

Ti-am zis orientativ, ramane dupa tine sa-ti faci idei, cu sau fara cetatenie americana, tot trebuie sa fii un specialist in domenii stiintifice raportat la conditia fizica si mentala foarte buna. Problema este ca eu personal nu am idei unde sa aplici pentru asa ceva. dar ca idee ti-am zis ce stiu, ce mi se pare logic.

| TizZu15 a răspuns:

Bazeazate pe Astronomie.winking

| NemNUZ a răspuns:

Sa fi sanatos tun, sa poti suporta toate conditile, de obicei sunt luati cei mai buni piloti din fortele aeriene sa cunosti tot ce tine de aerodinamica, sa stii fizica mai bine de cat sa stii sa mananci si multe altele si sa ai,, pile,, la NASA (serios ) dar acum sincer ai mai multe sanse sa castigi de vreo 3 ori la loto decat sa ajungi astronaut deoarece rachetele spatiale nu sunt ca si avioanele, costa enorm, deci sunt lansate una la 5-10 ani

| Payuli explică:

Intrebare incheiata, raspuns gasit.Multumesc tuturor dar mixxjim e castigatorul! OFICIAL! Intrebare incheiata, cu raspuns bun-OFICIAL!

| ahmet6 a răspuns (pentru vangaelis):

Sa stii ca nu ne aparat trebuie sa fi american,un unchii de al meu are un prieten care era este la NASA inginer ceva de gen, dar nu stiu cum a ajuns pe acolo, dar stiu de la prietenii de ai lui ca povestea si vine odata pe an in Romania, bine omul era si tocilar, si era visul lui sa ajunga acolo.trebuie sa fi ff bun in fizica, si sa ai o sanatate f buna.

| vangaelis a răspuns (pentru ahmet6):

Eu ce spuneam? poate am gresit cu cetatenia. dar in mare e ce am spus aiciwinking