| bruhhh a întrebat:

Cum sau de unde pot invata informatica pentru bac singur? Cat timp dureaza sa înveți pentru bac la info? Daca ai o mica bază

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Andreea1428 a răspuns:

Buna! Si eu dau bacul anul acesta la informatica si vreau sa iti spun ca nu stiu cat de mult dureaza sa inveti toata materia dar vreau sa stii ca m-am apucat recent de "recapitulat" ce am facut la info pana acum si cred poti sa inveti destul de repede teoria(pentru ca e foarte putina si practic nu iti trebuie, decat sa stii ce inseamna unele chestii). Cam toate persoanele cu care am vb de asta spuneau ca e important sa faci variante de bac pentru ca "se repeta" (adica au acelasi model) si sa stii algoritmi elementari.
Cateva site-uri/surse pe care le folosesc/recomand:
-Pentru teorie poti descarca un manula pdf de pe https://www.manuale.edu.ro/
-Pentru variante iti recomand sa incepi cu cele din 2009(pe cele mai noi oricum sigur le gasesti tu pe net)
http://bacinfo.cnlr.ro/ Rezolvari: https://invata.info/2017/09/25/rezolvari-variante-bac-informatica-2009/
-Daca unele probleme ti se par prea dificile poti intra pe siteul asta fiindca are pb pe nivele de dificultate: http://info.mcip.ro
-De asemena platforma https://mybac.ro/ este gratuita in aceasta perioada ( din cauza coronavirusului, pentru a ajuta la pregatirea de acasa).

Daca mai ai intrebari si crezi ca te pot ajuta( asta pentru ca dupa cum am spus sunt a 12 si n-am dat inca bacul la info) nu ezita sa ma intrebi!

5 răspunsuri:
| Alverto a răspuns:

Pai trebuie să înveți ce ți se pare ție mai important, și dacă îți faci un program bun poți învăța mai repede

| bruhhh explică (pentru Andreea1428):

Te apreciez foarte mult pentru. Ajutor. Eu sunt clasa a 11a si voiam sa învăț deoarece sunt la stiintele naturii si nu prea facem informatica. Ei vreau sa dau la poli pentru a ma face programator. Ce parere ai? Tu unde vrei sa mergi mai departe?

| Andreea1428 a răspuns (pentru bruhhh):

Presupun ca intrebarea imi era adresata mie, nu? Da si eu dau admitere la poli si la mate-info. Stiu ca Automatica si Etti sunt cele mai bune facultati deci cred ca e o alegere buna sa dai la Poli.De aseamenea admiterea nu este una dificila(cel putin la mate*adica pentru mine*) cred ca important e sa ai si medie mare in bac.

| bruhhh explică (pentru Andreea1428):

Da. Eu la clasa fac M2 la mate si din vara ma pregatesc pentru M1

| Andreea1428 a răspuns (pentru bruhhh):

Oricum daca dai la Poli decat vre o 2-3 probleme sunt mai grele la mate in rest sunt ex usoare de M2, pe care le poti sa le faci si in minte, poti sa cauti pe net sa te convingi