| Hdhdj a întrebat:

Dacă am 18 ani, dar nu am facut armata voi primi si eu livret militar? Am rude care au facut armata acum mult timp și zilele astea au primit.

15 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Cum îți imaginezi că poți primi livret militar dacă nu ai făcut armata?

Este ca și cum ai întreba "Dacă am 18 ani și nu am făcut școala de șoferi, voi primi și eu carnetul?"

| Hdhdj explică (pentru johnnny123):

Pai d-aia am intrebat. Nu stiam ce presupune asta. Dacă știam nu mai postam aici

| Nirvanaaa a răspuns:

Pai nu primesti, ca nu ai făcut armata.

| johnnny123 a răspuns (pentru Hdhdj):

Păi din moment ce livretul militar este un document care se eliberează persoanelor care au satisfăcut serviciul militar, iar tu NU ai satisfăcut serviciul militar, cred că problema ta este în primul rând de logică.

| Brizbriz a răspuns:

"Dacă am 18 ani"
daca si cu parca se plimbau in barca
NU cred ca ai 18 ani ca nu puneai intrebari din astea
livretul militar il primesti, NUMAI daca ai facut armata, si e o chestie implicita, insa, stai putin sa te desumflu:
1. intai si intai TREBUIE sa intrii in armata, iar acum e inghesuiala pentru ca e bine platita, si ai casa, masa si haine asigurate
2. odata ce ai facut armata NU vei mai fi civil restul vietii, o sa fi militar lasat la vatra, deci, in caz de razboi, esti chemat inapoi sa mori pe front

| Hdhdj explică (pentru Brizbriz):

Gandire de comunist. Dacă nu am stiut o chestie si am intrebat atunci nu am 18 ani. Ok mersi pentru lamurire

| Hdhdj explică (pentru johnnny123):

Am inteles. Dar vad ca multi se frustreaza aiurea daca pui o intrebare. Daca stiam ce e ala livret militar nu mai puneam intrebarea. Si oricum asta e un site cu întrebări și răspunsuri, dar sunt prea multi frustrați pe aici

| J0B0MAT a răspuns (pentru Brizbriz):

Nu cred că mai vrea nimeni în armată în ultima vreme.

| johnnny123 a răspuns (pentru Hdhdj):

Pe lângă faptul că nu știi ce înseamnă "livret militar" nu știi ce înseamnă nici termenii "comunist" și "frustrare".

| gabicoo a răspuns:

Livret militar MApN pot primi cei clasați medical: inapt serviciu militar pe timp de pace, apt pe timp de război sau cei care au făcut armata în cadrul altor "structuri"! Ruda ta a făcut armata în cadrul unei alte structuri să zicem SRI și acum a trecut în evidențele MApN!

| mi25 a răspuns (pentru gabicoo):

Nu mai primesc livret militar cei care sunt "inapt serviciul militar..." deoarece armata nu mai este obligatorie. Doar cei care din motive medicale aparute pe timpul cat isi fac serviciul ca militar in armata, sunt trecuti in rezerva, primesc asemenea livrete militare.

| mi25 a răspuns:

Livretul militar se elibereaza la trecerea in rezerva: pensie, demisie, trecut in rezerva pe caz de boala sau disciplinar.
Rudele tale au primit acum livretul militar din cauze pe care doar ei le stiu.

| Hdhdj explică (pentru johnnny123):

Aici vorbesti prosti. Cred ca stiu mai mult despre comunism la 18 ani Ai mei decât sti tu la vârsta ta

| johnnny123 a răspuns (pentru Hdhdj):

De unde ai învățat atât de multe despre comunism, din cărțile de colorat?

Și dacă știi atât de multe, de ce folosești termenul aiurea? Doar pentru că cineva îți spune că întrebarea ta este lipsită de logică nu înseamnă nici că e "comunist", nici că e "frustrat".

| MilmolfayCuTaitei a răspuns:

Ilogica intrebarea. Daca ai 18 ani automat primesti si carnetul? ia-o logic!