| anonim_4396 a întrebat:

Dacă armata mă declară inapt în timp ce îmi desfășor studiile și sunt liber să mă retrag, acest fapt îmi va afecta o eventuală angajare în altă parte? Adică se adaugă la vreun dosar?

Răspuns Câştigător
| kopli a răspuns:

Poti sa te angajezi in alta parte, dar nu in armata, politie sau ce implica "uniforma".
Ce are a face faptul ca esti inapt pentru armata cu serviciul in civilie? Nimic.
Vezi numai cum e cu plata studiilor deja efectuate.

4 răspunsuri:
| FineBroAndy a răspuns (pentru kopli):

Păi dacă ești clasat medical, mu mai plătești studiile. Eu mă refeream la faptul că poate acea problemă medicală va rămâne imprimată într-un dosar pe care îl vor puteq vedea și eventualii angajatori civili.

| kopli a răspuns (pentru FineBroAndy):

Chiar daca ramane intr-un dosar, va fi numai pentru armata.
Daca insa ai o problema care te poate afecta si in civilie, se poate vedea la vizita medicala, fara sa se stie de dosarul tau din armata. De exemplu: porti ochelari cu dioptrii mari si nu poti fi sofer (am dat un exemplu, primul care mi-a venit in minte).

| FineBroAndy a răspuns (pentru kopli):

Ok, mulțumesc pentru ajutor!

| kopli a răspuns (pentru FineBroAndy):

Cu multa placere. Sanatate si succes in continuare.