| Parakeets a întrebat:

Dacă aș vrea să devin arheolog, ce studii trebuie să urmez?

Și în cadrul arheologiei, este inclusă orice fel de cercetare?
Adică gen a cărților rare sau a unor situri ciudate? happy

Și arheologia implică o muncă mai solitară?

Răspuns Câştigător
| LordCristobal a răspuns:

Ca sa fii arheolog trebuie sa termini Facultatea de Istorie.
In cadrul facultatii de istorie stiu ca vara trebuie sa mergi o luna in practica pe un santier arheologic.
Arheologia nu e o munca solitara, stiu ca atunci cand se lucreaza la un santier arheologic participa mai multi oameni.
Si da ca sa ajungi un arheolog licentiat trebuie sa studiezi cat mai multe carti de istorie si in special istorie preistorica si antica.
Din cate am auzit arheologia nu e meserie bine platita si cautata din cauza faptului ca in Romania arheologia nu e luata in serios.Dar daca pleci in strainatate in cercetare sau finalizezi o facultate in strainatate ai sanse marii sa traiesti bine fiind arheolog.

8 răspunsuri:
| Borhot a răspuns:

Pustiule fa-te șofer pe tir daca nu vrei să mori de foame că arheolog

| ClaRa91 a răspuns:

1. Facultatea de istorie
2. Ai sa lucrezi pe o anumita era/epoca
3.Nu lucrezi cu, carti ci cu obiecte
4. NU. Vei fi trimis/a in anumite site-uri.

| ClaRa91 a răspuns (pentru LordCristobal):

Castigi bine daca iti faci si un doctorat. Mediul de lucru e placut, civilizat, curat.

| LisaJulie a răspuns:

Trebuie sa faci Facultatea de Istorie de preferat la Bucuresti! Eu cred ca din asta poti castiga daca mergi in Grecia, Italia, Egipt, India sau China.La noi nu prea ai sanse!

Răspuns utilizator avertizat
| Standt a răspuns:

Pentru arheologie, istoria.
Daca vrei sa studiezi cartile rare, urmezi cursuri de biblioteconomie si apoi te specializezi pe carti vechi, carti rare.
Arunca un ochi si aici: https://sites.google.com/......nizatorice

| blackann a răspuns:

Ba arheolog, ba fermier, ba padurar, ba la manastire, ba in america, ba in Spania

hotaraste-te!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Facultatea de istorie.