| Andreea_Brandus_1995 a întrebat:

Daca esti economist in comert si marketing inseamna ca lucrezi in domeniul administrativ sau in domeniul ecomomic? Am de completat un interviu pentru admitere si trebuie sa scriu:"Profesia pe care mi-o doresc este......si doresc sa lucrez in domeniul...". Precizez ca vreau sa ma inscriu la FEAA sectia Economia comertului, turismului si serviciilor.

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai fost deja la două facultăți și ai renunțat la ambele. Axează-te pe o meserie!
Gândește-te că poate nu ai capacitatea să faci o facultate, nu toți suntem făcuți să fim manageri.
Baftă în viață!

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru anonim_4396):

Ai inteles gresit, am renuntat doar la o facultate. Daca imi poti fi de folos cu un raspuns as aprecia.

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru anonim_4396):

Si am renuntat la Facultatea de Drept, aia chiar e o facultate grea, pe cand Stiinte Economice nu e tocmai grea, hai sa fim seriosi.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ambele meserii care vor dispare si in plus exista deja mult prea multi absolventi inutili in sectorul asta. GG! not.

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru GabiDumitrescu):

Si ce meserii nu vor disparea? In ziua de azi vad ca toate meseriile dispar.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Pro-gra-ma-tori. Tehnicieni mentenanta roboti/instalatori. Avocati/judecatori. Profesori. Editorii BUNI de presa scrisa.

| newaccountbye a răspuns:

Salut! Daca ai absolvit FEAA, specializarea Economia comertului, turismului si serviciilor, atunci profesia ta ar fi economist in comert si marketing. In ceea ce priveste domeniul, poti mentiona atat administrativ, cat si economic, deoarece aceasta profesie poate fi practicata in ambele domenii.

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru newaccountbye):

Nu am absolvit, intentionez sa fac facultatea asta.

| Sistemulxxl a răspuns:

Scrii ce vrei. Te accepta oricum ca nu prea au studenti.(tinerii si-au dat seama ca nu vor avea un loc de munca bine platit daca nu stiu pe cine ''trebuie'')

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru Sistemulxxl):

Cum adica "daca nu stiu pe cine trebuie"? Adica daca nu au pile?

| Sistemulxxl a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Bineinteles. Dar ce credeai ca vei da concurs si vei ocupa un loc caldut? Concursurile pentru posturi bune sunt aranjate. Vorbesc foarte serios. Iti pot da si 2 exemple prin care mi s-au furat 2 locuri de munca desi stiam absolut tot inclusiv legislatie pana la virgula si punct.