| Ghita_Ioana_1997 a întrebat:

Daca fac un liceu de arte pot sa devin designer sau ceva gen. Va rog spuneti-mi ce as putea deveni daca as alege un liceu de arte.????

Răspuns Câştigător
| Doja a răspuns:

Pentru arhitectura / design interior trebuie sa faci una din facultatile de arhitectura. In principiu este vorba de facultate + practica care inseamna 6-7 ani in functie de ce noroc ai.

Dupa ce termini facultatea esti la 26 de ani cu 0 experienta in campul muncii, incepand de la 0 intr-o tara in care nu se construieste nimic fara spagi.

Pentru design sau pictura de altceva (grafica, interfete, tablouri, etc) nu ai nevoie de nici o facultate de la noi efectiv, doar enorm de multa practica, exercitiu, cercetare si perseverenta.

Daca vrei sa faci arta clasica (sculptura, pictura) facultatea de arte iti foloseste pentru ca poti intra in breasla artistilor, ceea ce iti permite teoretic accesul la galerii de arta.

Daca vrei sa lucrezi digital iti poti gasi clienti pe internet. Trebuie sa fii doar f buna

4 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Da dar cu accentul pe "pot", nu o sa iti garanteze nimeni un loc de munca.

Cat despre ce ai putea deveni, probabil studen si somer in final. Numarul de locuri de munca pentru artisti in Romania este destul de mic, mult mai mic decat numarul absolventilor din domeniu, asa ca cei mai multi se indreapta spre alte domenii.

| Ghita_Ioana_1997 explică (pentru RoCkKiD):

Si daca as vrea sa devin arhitect sau ...imi sta pe varful limbii. Nu ma stiu cum se numeste. Ca fetele de la visuri la cheie care decoreaza casele. Ce liceu ar trebui sa fac?

| alina2k18 a răspuns:

Este imperios necesar sa urmezi si o facultate de profilwinking dar tinand cont ca piata in Romania abunda de ' dizainări', poti si cu 8 clasewinking

| RoCkKiD a răspuns (pentru Ghita_Ioana_1997):

Daca vrei sa fii arhitect trebuie sa urmezi facultatea de arhitectura. E o admitere destul de grea si lunga (vreo 6 ani).

Nu stiu la ce emisiune te referi dar pentru decoratiuni interioare exista daca nu ma insel licenta in Design si masterate pentru design interior (5 ani in total).