| Galaxyn a întrebat:

Dacă îmi place sa ma joc pe console (xbox,ps, Nintendo) pot din pasiunea asta sa lucrez ceva anume?

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Game testing, in principiu. Asta totusi implica si sa ai habar FOARTE BINE limba engleza si sa fii in stare sa exprimi foarte clar si concis idei, sa poti reproduce erori, etc.

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cum ti-a zis si gabi dumitrescu poti fi tester de jocuri, dar cred ca acolo trebuie sa ai cunostinte de IT nivel avansat pe langa asta sa cunosti practic multe notiuni pe care le stiu si programatorii de jocuri video, sa descoperi erori (bug-uri) sa stii chestii despre motoarele grafice si cine stie ce cate si mai cate lucruri sunt intalnite pana sa iasa un joc video pe piata!
Un game testar nu e orice gamer!
Arunca o privire un rezumat superficial aici https://www.digi24.ro/......ter-872990

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Testerii de jocuri nu trebuie' sa si programeze. E suficient sa iti placa cit de cit domeniul, atentie la detalii, ce mai ziceam... si engleza musai. Un fost coleg de-al meu din generala e acum producator de jocuri la o companie mare. A absolvit dreptul, nu are treaba cu programarea. Are in schimb experienta pe tech support la Microsoft, engleza excelent...winking