| anonim_4396 a întrebat:

Daca ma apuc de OnlyFans si fac bani, trebuie sa ii declar la ANAF, nu?
Dar cand trebuie declarati? Trebuie sa ii declar intr-o anumita luna a anului sau se poate oricand?
Si ii declar odata pe an prin declaratia aia unica si gata? Sau pe langa declaratia unica mai trebuie sa ma duc si altundeva sa mai fac ceva?

Daca e cineva pe aici care are OnlyFans, imi poate spune toti pasii pe care i-a facut?

8 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

In principiu pe aia unica... si eventual sa iti faci si un PFA, ceva. tongue
Sau nu declari nimic, pui niste bani deoparte, si astepti sa te gaseasca ei. In functie de citi bani o sa faci, mai devreme sau mai tirziu te vor gasi. happy

| MValentin a răspuns:

Nu cred ca are rost asta... n are treaba anaf, daca o sa fie ceva iti vor trimite scrisoare.

| OFQuestions a răspuns (pentru MValentin):

Ce scrisoare?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da cum sa nu

| MValentin a răspuns (pentru OFQuestions):

In care te anunta ca ai de plata x, nu iti mai face griji cu anaf

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da-ma in gat ca inca nu mi-am facut cont pe OF

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru MValentin):

Pai asa simplu e? Atunci zici sa puna banii de plata deoparte si daca il gaseste ii da daca nu ramane cu ei sau cum vrei sa zici?

| angelaangy1230 a răspuns:

In mod oficial toate veniturile trebuiesc declarate. Declaratia unica trebuie completata pana pe 25 mai a anului urmator celui pentru care declari veniturile. Adica, veniturile pentru anul 2022 trebuiesc declarate pana pe 25.05. 2023.

Bancile sunt obligate sa anunte ANAF-ul cand atingi un anumit sold din surse externe angajatorului, in baza caruia ti-ai deschis contul la ei. De regula, pragul se situeaza in jurul valorii de 10.000 de euro, iar daca pana in 25 mai a anului următor nu completezi la venituri si banii din Onlyfans, o sa primesti instiintare si citatie de la judecatorie ca s-a deschis doar de evaziune si se face puscarie pentru asta, poti sa-ti iei 2 ani cu executare lejer pentru asta laughing).

Dar, asta doar daca depasesti ajungi sa faci peste 50.000 Euro din Onlyfans in decursul unui an si nu le-ai declarat. Daca ai facut sub 50.000 Euro anul trecut si nu i-ai declarat, primesti doar somatie si amenda egala cu suma pe care ar fi trebuit s-o platesti in mod normal ca impozit + o dobanda penalizatoare de 1-10%.

Si asta doar la prima abatere, daca dupa prima amenda mai faci la fel si anul urmator, chiar daca ai omis sa declari aceeasi suma de 50.000 euro la ANAF, dosarul se inainteaza catre Parchet si bla, bla. La final iti da puscarie cu executare si tot o sa platesti si impozitul respectiv ca sa poti spera la eliberare conditionata.

Daca faci intre 50.000 euro si 100.000 euro intr-un an si nu-i declari la ANAF, e putin mai grava treaba, ti se face dosar penal direct la prima abatere, nu mai stiu daca se si judeca si iti poate da si cu executare, dar ideea e ca si de dosarul penal scapi abia dupa 3-5 ani, cu reabilitare, altfel iti ramane in cazier si n-o sa te poti angaja in alta parte.

Asta la prima abatere, iar la a doua abatere iti da sigur puscarie, minim 2 ani la Targsor cu fetele vesele, ai grija. Si orice angajator iti cere cazierul la angajare, deci si dosarul penal e nasol daca nu-ti iese cu Onlyfansul. Daca il falsifici ca sa te angajezi, te baga la fals si uz de fals si atunci te duci sigur la puscarie, nu e de joaca cu legea.

Vezi ca nu e deloc de gluma cu astea, platiti-va impozitele... Daca vrei sa afli mai multe, vezi ca gasesti pe https://topof.ro/gratuit niste cursuri gratis de Onlyfans, poate te ajuta, ciao.