| eugenl a întrebat:

Daca ma invat sa folosesc programe de inginerie ce sanse am ca aceastea sa devina pe viitor unelte pentru mine, adica sa acumulez cunostinte de inginerie si sa le folosesc in oricare program?
Mai pe scurt: Pot deveni in viitor inginer adevarat si pot acumula cunostinte de inginerie doar din simplu fapt ca ma invat sa folosesc anumite programe (soft-uri) speciale pentru asa ceva?

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Bine-nteles ca-ti va folosi.In orice domeniu care te intereseaza, cu cat acumulezi mai multa cunostinte, cu atat vei deveni mai specializat.Iar daca ai acumulat aceste cunostinte mai devreme, cu atat iti va fi mai usor sa progresezi.

4 răspunsuri:
| eugenl explică (pentru Danut_Popa_1961):

Ma refeream mai exact fara sa am studii in domeniu, adica doar sa invat sa folosesc programul respectiv si sa dobandesc din acest lucru abilitati de inginer, specialist. Este vorba mai exact de AutodesK Inventor, SolidWorks, CATIA, software din acesta de proiectare

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru eugenl):

Poti stapani anumite domenii mai bine decat altii, care au diplome in domeniile respective, dar poti folosi aceste cunostinte doar in particular.Ca sa practici ceva, ca pe o meserie, trebuie sa cauti sa ai un atestat.Ca exemplu:o firma iti solicita ajutorul intr-un domeniu in care excelezi.Dar trebuie sa dai lucrarii tale o garantie de calitate, in care trebuie specificata si calitatea in care dai aceasta garantie.Deci,asta incercam sa-ti explic, sa cauti sa obtii si o diploma in domeniul in care-ti place sa profesezi.

| eugenl explică (pentru Danut_Popa_1961):

Inteleg...tot pe diploma se pune accentul. Eu vreau sa invat sa folosesc programele pana cand programele vor deveni simple instrumente si nu-mi va mai fi greu sa le folosesc, chiar daca voi fi nevoit sa lucrez pe un program diferit de fiecare data. Sunt de acord cu atestatul, as prefera un curs la obiect decat o intreaga facultate degeaba

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru eugenl):

Exista asemenea cursuri, care dureaza putin si-ti confera o anumita diploma.Pa.