| ș53fan a întrebat:

Dacă nu am luat bacul...ce pași trebuiesc urmați dacă nu mai vreau să îl dau și să îmi caut ceva de muncă?
Dacă nu l-am luat. primesc diplomă sau măcar ceva care să ateste că am făcut 12 clase?
Dacă nu l-am luat pot face postliceală nu? pe domeniul bucătar chelner, cofetar,nu? Sau orice alt domeniu...
Și încă ceva, dacă nu am luat bacul, diploma de 12 clase se da cu bacul luat?
Asta ar însemna că ar trebui să îl dau in toamnă iar nu? Dacă da as dori un link către calendar pentru programarea din toamnă! Cu toate că nu mai vreau să îl dau, dar dacă e nevoie pentru a primi o ceva care să ateste că am 12 clase am să îl dau, ce să fac! Aștept răspuns urgent! vă rog!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu sustii examenul de bacalaureat primesti diploma de absolvire a liceului. Cu aceasta poti urma aproape orice scoala postliceala si poti munci daca iti gasesti un loc de munca la care nu se cere bacalaureatul.

| anonimul0724 a răspuns:

Imi pare rau sa aud asta.
E pe bacalaureat.edu.ro programa
iar da te poti angaja ca muncitor necalificat
Eu as zice sa mai incerci sa dai bacul ca in viata asta nu faci nimic fara el!
Multa bafta si sanatate!

| ș53fan explică (pentru Ioandelasal):

Deci nu e nevoie neapărat să dau Bacu ca să am o dovadă că am 12 clase nu? am înțeles bine!

| DenisaStoico a răspuns:

Buna! Eu am terminat 12 clase si nu am sustinut deloc examenul de bacalaureat.In urma absolvirii celor 12 clase am primit o diploma de absolvire a liceului. Apoi m-am inscris la posliceala sanitara si am terminat pe domeniul asistent medical generalist.Deci,da,te poti inscriere la orice posliceala doresti pe orice domeniu numai cu diploma de 12 clase.Mult succes!

| Frank51 a răspuns:

Stai linistit. Nu toti avem nevoie de facultate, daca nu iei bacul nu inseamna ca esti prost sau ceva, pur si simplu asta e. Bill Gates parca a renuntat la facultate. Deci daca stii ce sa faci, ai succes si fara facultate. Bineinteles ca pe unii ii ajuta mult facultatea, nu inseamna ca nu e buna, dar repet nu e pentru toti la fel.

| ș53fan explică (pentru DenisaStoico):

Mulțumesc frumos pentru răspuns!?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru ș53fan):

Bineinteles ca nu este nevoie. Daca ai promovat cl. a XII-a vei primi diploma de absolvire.