| Joker3134 a întrebat:

Daca nu aveau serviciul militar acum 30 ani nu te puteai angaja în multe domenii

4 răspunsuri:
| Iote a răspuns:

Ce spui?!
In primul rand inainte de '89 si ceva ani dupa (nu mai stiu exact anul cand s-a scos, dar dupa 2001) armata era obligatorie. Nu puteai sa "nu ai serviciul militar". De angajat te puteai angaja dupa terminarea liceului. Dar cand erai chemat, intrerupeai serviciul si te prezentai la incorporare. reluai serviciul dupa "liberare". Nu era conditionata angajarea de efectuarea serviciului militar.

| minrest a răspuns:

Daca te sustrageai de la efectuarea serviciului militar obligatoriu, erai la inchisoare si nu te puteai angaja in nici un domeniu, iar dupa efectuarea pedepsei, erai trimis direct in armata, pentru efectuarea serviului militar.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Da, erau unele domenii: unde se lucra cu acte secrete, ca paznici la institutii de exemplu. Dar erau putine.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Iote):

Erau si persoane care nu faceau armata, dar barbatii care nu o faceau erau considerati ca barbati "neterminati". Inainte de revolutie, cei cu handicapuri usoare faceau perioada de 3 luni, dupa care erau dusi la munci industriale, in mina, la canal etc. Acestia nu aveau voie sa faca garda sau sa umble cu armament avand munitie decat la trageri.
De altfel. dupa 1980, cred, pentru serviciul de garda, de paza, de insotire militarii se selectau dupa testul psihologic aflat la fisa fiecarui militar si cu avizul comandantului de companie, care le cunostea comportamentul.
Serviciul militar nu mai e obligatoriu de la 1 ianuarie 2007. Ultima incorporare a recrutilor, pentru militarii in termen, a fost luna octombrie 2006