| florin616 a întrebat:

Daca nu fac masterul la psihologie pot sa-mi gasesc un post in invatamant,sa consiliez elevi(atat,nu sa le predau),sau altceva, gen psiholog dala la care te duci cand iti faci carnetu sau altu?

Răspuns Câştigător
| MrsSunshine a răspuns:

Nu,nu poti.Trebuie sa ai studii de master in psihologie educationala.Trebuie sa te specializezi pe ceva anume.

8 răspunsuri:
| alvnslkfh a răspuns:

Nu nu poti, ati zic eu, varul meu yanis a facut la fel si a crezut ca se poate angaja, surpriza nu a putut si acum lucreaza la gsm,
sper ca te-am ajutat, FUNDA?

| MrsSunshine a răspuns:

In plus nici nu ai cunostintele necesare doar cu studiile de licenta pentru a deveni conislier educational.Plus ca nu te angajeaza nimeni daca nu ai specializare

| ElenaSA a răspuns:

Nu ai nevoie de master in Psihologie educationala. Trebuie sa faci facultate de Psihologie, iar apoi sa dai concursul de titularizare. Succes!

| florin616 explică (pentru ElenaSA):

De unde sti?

| diaac a răspuns:

Poti lucra in invatamant cu licenta daca faci in cadrul ciclului de licenta si modulul psihopedagogic (ai cate una-doua materii in pluys in fiecare semestru si primesti calificarea respectiva). Succes!

| diaac a răspuns:

Stiu ce-ti spun pentru ca am cunoscut un consilier scolar. Sunt si eu psiholog, am si master si drept de libera practica, dar NU pot fi angajata ca si consilier scolar sau profesor de psihologie pentru ca nu am facut modulul psihopedagogic. Deci... mai bine il faci la licenta daca asta vrei, ca mai tarziu va trebui sa platesti in plus ca sa il faci.

| florin616 explică (pentru diaac):

Cat te-o costat licenta?

| diaac a răspuns (pentru florin616):

Taxa era de 3100 pe an. Dar poti fi la buget 1, 2 sau chiar toti 3 anii, deci poate fi mai ieftin sau chiar gratis.