| Defalucy a întrebat:

Daca nu imi place deloc matematica, ce meserii bune pot avea? sad
Vreau raspunsuri serioase, nu gen: vanzatoare, chelnerita,, croitoreasa. Si nu fiti rai, stiu cat de cat dar nu ma pricep deloc la geometrie si mai scartai le la algebra...
Mentionez ca sunt fata si am 12 ani.

12 răspunsuri:
| Iully23 a răspuns:

Chiar daca nu stii acum matematica sau nu iti place, cam oriunde dai de matematica sa stii. Iti dau un exemplu daca lucrezi intr-un magazin de electronice si esti casier va trebui sa numeri banii. Oriunde intampini dificultati, dar poti oricand sa te axezi pe ceva cu mai putina matematica sa spunem, poti sa te indrepti spre a fi un psiholog, consultant vanzari in orice magazin, profesor de orice alta materie. Iti propun sa fac un test pe internet pentru identificarea abilitatilor tale si inspre ce domeniu te-ai incadra. http://www.eurocor.ro/......ne-10.htm. Ai aici link-ul. Funda?

| PsyhoChild a răspuns:

Deja te gandesti la meserii la 12 ani?
Exista si viata fara matematica.La liceu te poti duce pe profil uman pe filologie unde nu se face mate/chimie/biologie/fizica deloc.
De acolo te poti face jandarm sau dai la drept(avocatura ) si mai era ceva de sociale nu stiu ce.

| RaulTeri a răspuns:

Deja te gandesti la ce meserie o sa ai? Ai doar 12 ani, mai ai destula vreme, bucura-te cat esti inca tanara ca dupa o sa ai o viata intreaga sa tot lucri. Nu te gandi de pe acum ca nu are nici un rost.

| flixbuster a răspuns:

Fii linistita, daca stii adunare, scadere, inmultire si impartire poti sa fii chiar contabila fara nici o problema. Plus multe alte profesii.

Geometria si algebra au rolul lor in formarea/antrenarea gandirii/logicii dar in putine job-uri calculezi volumul intersectiei dintre un cub si o sfera sau rezolvi sisteme de ecuatii.

| X3BET a răspuns:

Avand in vedere ca ai 12 ani inseamna ca esti clasa a VI-a cel mai probabil. Incearca sa te mentii cat de cat decent la matematica deoarece ai examen in a VIII-a si apoi eu zic ca cel mai bine e sa intri la stiinte sociale. Aici cel mai mult se studiaza engleza, franceza si romana. Matematica e mult mai putin studiata iar in anii care o sa fii acolo pana in a XII-a vei mai face psihologie si se studiaza mult limba latina. Aici matematica e putina si destul de usoara. Iar la meserii te poti face cam ce vrei tu deoarece conteaza doar nota de la bac. Tu poti urma dupa ce treci de liceu Studii Europene, Studii Politice, Jurnalistică, Ştiinţele Comunicării, Relaţii Internaţionale, Ştiinţe Economice Administraţie publică, Academia de Poliţie, Istoria şi teoria artei. Dupa mine profilul de stiinte sociale e cel mai accesibil daca nu iti place matematica acolo vei avea la inceput doua ore de mate iar apoi vei avea doar una. Mult succes in continuare!

| PainTech a răspuns:

Nu prea poti scapa de matematica, pana si un preot trebuie sa numere banii la sfarsitul zilei.

Daca la job nu e nevoie sa calculezi volumul sferei in functie de latura triunghiului adiacent, asta e alta treaba.

| anonimg a răspuns:

Poti sa faci dreptul si sa lucrezi in justitie (jurist, avocat, procuror, judecator).
Poti sa te faci profesoara de romana sau alta materie care le vei mai avea, si care poate ti-ar placea sa la practici.
Poti sa lucrezi in cadrul medicinei, care si aceasta are o multime de ramuri.
Poti sa ajungi cercetator, savant in biologie sau orice altceva.
Deci sunt multe alte domenii unde nu se cere matematica.
Chiar daca vorbim astfel, matematica iti va placea atunci cand o vei intelege. Ai nevoie sa faci meditatii. Dupa aceea o sa vezi lucrurile altfel.
Oricum, pana vei ajunge la varsta in care sa alegi o meserie, mai este destul timp.
Nu te uita la colegii tai care poate vorbesc acum de mate-info si ca in domeniul acesta se castiga mult. In primul rand nu toti avem acealeasi daruri, talente, capacitati; si in a doilea rand, nu toti care vor alege domeniul acesta vor putea sa faca fata si sa mearga mai departe.

| Superior a răspuns (pentru RaulTeri):

Un copil trebuie sa stie de mic ce ii place si la ce pricepe, iar el ar trebui sa fie ajutat de scoala insa scoala doar ii pierde timpul in prostie. Stiu prieteni care au terminat liceele cu note mari si habar nu au unde sa se duca, si sunt someri sau lucreaza la MC Donalds pana sa afle la ce ar trebui sa se duca mai departe.

| Superior a răspuns (pentru PsyhoChild):

Si tu ar trebui sa citesti acel raspuns dat lui Raul!

| Andreei555555 a răspuns (pentru flixbuster):

******* in ea de antrenare a memoriei si a logici. Si atunci de ce **** mea m-ai invătăm chestiile astea la scoală? laughing)

| flixbuster a răspuns (pentru Andreei555555):

Pentru ca atunci cand iti spune cineva pe un site pe care postezi idiotenii ca esti un cap patrat, sa stii ce e aia.

Sau daca, in loc sa-ti spuna ca esti un cap patrat, te baga in ***** ma-tii, sa stii ca aia e mai degraba cilindrica decat paralelipipedica.

In cazul tau personal, nici macar limba romana nu stiu de ce o mai inveti...

| PsyhoChild a răspuns (pentru Superior):

De ce? a spus cec am spus si eu -_-