| IonuţR1995 a întrebat:

Daca nu sunt prea bun la desen, as putea excela in domeniul arhitecturii?

Răspuns Câştigător
| antonG a răspuns:

Daca muncesti, in principiu Da.

In orice caz, in zilele noastre proiectarea de arhitectura se face aproape exclusiv pe calculator.
Desenul e util in arhitectura, dar nu in ideea de "cine deseneaza mai frumos", ci mai degraba drept instrument de studiu, de a schita unele ganduri sau de a iti dezvolta gandirea in spatiu. Desenul nu prea mai face parte din practica curenta.

Nu e o problema grava daca nu desenezi grozav, poate cel mult admiterea la facultate in Romania. Zic Romania, fiindca noi suntem printre putinii care au pastrat traditia desenului in arhitectura.

Inca din facultate, plansele proiectului si vizualizarea se realizeaza pe calculator, deci nu ar trebui sa ai probleme.

3 răspunsuri:
| Storm1X a răspuns:

Poate te ajuta niste cursuri de desen, liceu cu profil artistic, facultate si munca multa + dedicatie pentru ceea ce vrei sa faci

| suffarstar a răspuns:

Poti compensa prin munca. Bine, trebuie sa fii un pic inteligent, sa ai viziune in spatiu, sa observi detalii. Daca nu stii sa le reprezinti grafic, nu e o problema, dupa cum spuneam, prin antrenament poti dobandi aptitudini. Si da, poti excela in arhitectura.

| IonuţR1995 explică (pentru antonG):

Mersi fain.