| RAY a întrebat:

Daca stii sa instalezi tot ce tine de software si sa faci reparati de hardware cum te numesti ca meserie? raspunsuri serioase de la oamenii maturi

7 răspunsuri:
| SuntUrâtCuSpumeLaGură a răspuns:

O grămadă de oameni știu să facă așa ceva, numai dacă ești specializat în domeniu te poți numi "de meserie". Ai pus o întrebare infantilă, sau mai precis te-ai exprimat prost, reformulează dacă vrei răspunsuri serioase.

| sjgdhsa a răspuns:

Depinde daca esti expert te numesti reparator static.

| RAY explică (pentru sjgdhsa):

Ce inseamna expert? sti in germana exista doar muncitor calificat nu expert in ceva

| StefanKogut a răspuns:

Am sa incerc sa te lamuresc cat pot eu de bine: sa o luam cu inceputul, si anume cu putina istorie: ocupatiile profesionale, asa cum le stim noi, s-au dezvoltat in mod natural odata cu inceputurile revolutiei industriale si pe masura ce progresul tehnologic a aparut, noi meserii au aparut pentru a exploata acest progres, astfel ca aceste ocupatii s-au dezvoltat din nevoia de a face lucruri si nu pentru a standardiza societatea economica respectiva. Odata cu aparitia productiei in banda (Ford), a aparut nevoia de standardizare a ocupatiilor astfel incat sa raspunda cerintelor specifice acestui nou tip de organizare de productie (strungar, matritor, finisor, inginer, tehnician, etc). Acest aspect a stat la baza formarii profesionale pe durata intregului secol XX sustinand epoca marilor industrializari, astfel incat universitatile au fost nevoite sa preia sarcina scolarizarii specialistilor cu nevoi de studiu indelungat si astfel s-au format facultatile in cadrul universitatilor, (trebuie mentionat ca functia clasica a universitatilor nu este aceea de scolarizare ci aceea de a asigura un spatiu de circulatie libera a ideilor fundamentale intre persoane interesate in aflarea adevarului stiintific). In acest fel, in momentul acesta societatea se aspteapta ca in urma parcurgerii unui program de studiu, persoana respectiva sa fie certificata pentru a putea face ceva, ceea ce este adevarat pentru unele ocupatii, supra specializate sau reglementate de lege in acest sens, precum: medicii, magistratii, pilotii, capitanii de nave, ofiterii militari, si altele, insa pe masura ce am depasit epoca industriala si productia in banda si am trecut in epoca post industriala, din ce in ce mai multe ocupatii sunt, de fapt, meserii ce acopera mai multe domenii astfel incat nu se mai poate pune problema unei specializari ci se pune problema unei formari profesionale continue fara de care pur si simplu aceste meserii nu se pot face, exemple de acest fel sunt: informatician, designer, cibernetician, economist, etc. De fapt acestea nici macar nu sunt meserii ci mai degraba ocupatii, in sensul ca pe linga o oarecare perioada de studiu, aceste persoane trebuie sa poata manipula si folosi cunostinte din mai multe domenii pentru a duce la bun sfarsit sarcini complexe, aceasta complexitate fiind cuvantul care descrie cel mai bine cerintele societatii post industriale. Un exemplu: O echipa careia i se cere sa faca un robot medical pentru intreventii chirugicale trebuie sa contina desigur si informaticieni si medici si ingineri, dar daca cei implicati nu cunosc domeniile de cunoastere ale celorlalte persoane implicate, va fi foarte dificil pentru echipa sa livreze un produs de calitate. Imagineaza-ti un informatician care scrie cod pentru robotul asta, dar care pur si simplu nu realizeaza ca fiecare milimetru din corpul uman este ocupat si ca acele cavitati prezentate in planse didactice au rol pedagogic ele fiind virtuale, sau un inginer care construieste bratul unui astfel de robot fara sa tina cont de nevoia de precizie a chirurgului.
Acestea fiind spuse, intelegem ca in prezent, pe de o parte ocupatiile nu se mai pot limita la un singur domeniu de interes si ca de cele mai multe ori acestea acopera domenii diferite, in cazul concret: o persoana care face lucrari de intretinere ale masinilor de calcul atat software cat si hardware, iar pe de alta parte aceste meserii nu trebuie sa poarte un nume standardizat, pentru ca traim o perioada in care societatea incearca sa renunte la standardizare, iar in viitor vom intalni din ce in ce mai multe astfel de meserii. Desigur ca si meseriile vechi vor exista in continuare, dupa cum si ocupatiile traditionale de agricultor sau crescator de animale nu au disparut odata cu industrializarea, caci trebuie sa faca cineva si tabla pentru carcarsele de comp-uri, dar grosul societatii migreaza din ce in ce mai mult catre ocupatii de acest gen, drept pentru care se incearca, inclusiv, reformarea sistemului de invatamant pentru a raspunde acestor noi cerinte (Bologna fiind un prim pas).

| RAY explică (pentru StefanKogut):

Am inteles desi software si hardware e ceva simplu care il face oricine, atunci creaza tu un joc gen world of duty daca e asa usor, cum adica nu-i meserie, altul mai sus spune ca multi stiu care multi eu inca n-am cunoscut multe persoane care stiu, multi stiu sa zideasca asta nu inseamna ca aia nu-i meserie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depanator IT. Dar poti spune cu adevarat ca esti depanator atunci cand ai o scoala in asa ceva si o licenta. Oficial poti fi depanator numai daca statul te-a luat in cateva hartiisa iti ia o parte din bani.Un om ce se pricepe in a face o instalatie electrica se numeste electrician.Dar vezi tu ca mai toti stim asta dar nu suntem electriceni cu licenta, abia dupa ce statul iti da o aprobabre, o hartie la man ca sa poti plati catre stat. Smecherie.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Care toti? nu inseamna ca daca stii tu stie toata lumea ce naiba uni nu stiu ce e plus si minus da instalatie de unde, in plus sa faci o instalatie intro casa presupune multe cunostinte si pricepere, las ca nu-i usor, ma enerveaza lumea care spune ca e usor, ce e usor? nu spun ca tot e greu dar totul are nevoie de cunostine, pricepere, asa si zidari spun pai noi stim deci toti stiu deci mereseria aia ce rost mai are sau ca bucatar cu toti sti sa facem un ou fiert deci cu toti suntem bucatari experti nu? nu-i asa usor sa inlocuiesti o componenta la un laptop, isi dau un Lenovo doar sal dechisi sa vezi cat de interesant e