| Mirceadumb a întrebat:

Daca sunt discromat partial (nu vad toate plansele din testul Ishihara cu buline) pot sa ma îmbarc ca ofițer mecanic? Exista ochelari pentru asa ceva? Cum este o vizita medicală pentru navigatori? Exista navigatori pe nave la punte sau la motoare care poarta ochelari? Credeti ca mi-ar da voie cu ochelari speciali pentru problema mea daca exista asemenea lentile? Menționez ca am carnet si vad culorile pe strada si etc.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate nu poti sa mergi in marina cu aceasta stare de sanatate. Un control medical in prealabil te va descalifica. Armata si Marina sunt foarte stricte din acest punct de vedere unde culorile sunt extrem de importante.

| Mirceadumb explică (pentru Violleta2022):

Sti din surse sigure?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mirceadumb):

Unchiul meu este daltonist si a vrut sa mearga la ofiteri de marina si a fost respins pe motiv medical ca-i daltonist. Asa a ajuns sa faca o simpla politehnica si a ajuns un inginer de duzina.
Culorile joaca un rol important in armata, marina, nave si mecanici sau electronisti pentru ca ele reprezinta fiecare altceva.
Un fir rosu reprezinta pericol unul verde inseamna ceva bun, unul albastru inseamna altceva, tu cum crezi ca poti sa pui semne peste aceste culori, cand in armata totul este atat de strict?
Sfatul meu este sa suni la academia sau facultatea respectiva si sa intrebi daca proba medicala este eliminatorie si in ce consta ea.
Imi pare sincer rau pentru conditia ta, din pacate, mama natura ne mai joaca feste cateodata.

| Mirceadumb explică (pentru Violleta2022):

Eu sunt discromat partial! Nu sunt daltonist! Am si carnet. Eu vad culorile de aproape dar la depărtare uneori când bate lumina pe eld dintr o parte imi mai joaca feste.