| Dianatix a întrebat:

Dacă sunt in clasa a 12 a si vreau sa dau la medicina militara (UMF Tg-Mures), pot da primele probe incepand din ianuarie chiar dacă dau bacul abia in vara? Nu vreau sa mai aștept un an.

Răspuns Câştigător
| Nirvanaaa a răspuns:

Da, cu condiția ca la proba scrisă (din vara) sa ai bacalaureatul promovat.

11 răspunsuri:
| Mario132 a răspuns:

Nu

| Violleta2022 a răspuns:

Nu se poate sa dai inainte.
Examenele de admitere la facultate au data fixa, cand participa toti concurentii, iar inscrierea se face pe baza Diplomei de BAC, pe care tu inca nu l-ai sustinut.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu lua in considerare raspunsul incorect al userului AlexDorinel, fiindca-i un copil de numai 16 ani doar, care habar nu are de BAC si examene de facultate, fiindca este inca clasa a X-a.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu. După bac.

| darrio2007 a răspuns:

Nu poti. Trebuie sa ai bacul luat.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Barvo! Ai dat funda unui raspuns corect. Jassmina abereaza ca In multe dati.

| Nirvanaaa a răspuns (pentru Violleta2022):

Sunt niște probe care sunt programate înainte de bacalaureat. happy
Pentru ca sunt probe psihologice, de limba engleza, cele sportive. Colegii mei care doreau medicina pe profil militar au mers la aceste probe înainte de examenul de Bacalaureat. Ele sunt eliminatorii și sunt ținute pana in vară. Pentru ca dacă copilul pică și nu intra la proba scrisă poate da examenul pentru medicina civilă. Colegii de la militară au anexat diplomele odata cu noi, dar probele de aptitudini sunt date neaparat înainte in mai-Iunie cam așa. Examenul scris este in ultima săptămâna din Iulie.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Nirvanaaa):

Pentru probele eliminatorii, se stabilesc anumite date cand cei care doresc sa se inscrie la facultate, se prezinta si sunt evaluati.

intr-adevar aceste probe se fac pentru toata lumea, inainte de examenul de intrare la facultate, fiindca de el depinde eligibilitatea persoanei.

| Nirvanaaa a răspuns (pentru Violleta2022):

Da, exact. Dar ideea e ca elevul de clasa a douăsprezecea poate sa se înscrie și sa susțină probele acestea, fără diploma de Bacalaureat (cum e la admitere pentru școlile din străinătate când interviul e înainte de examenul scris din vara și elevul anexează după diploma la dosar). Ca dacă probele ar fi înainte de Bacalaureat ar pierde copilul un an degeaba așa.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Nirvanaaa):

Daca citesti cu atentie raspunsul meu, vei vedea ca m-am referit la sustinerea examenului de admitere, unde ai nevoie de diploma de BAC.

| Nirvanaaa a răspuns (pentru Violleta2022):

Ah scuze, acum inteleg la ce te referi. La examenul scris. Dar userul întrebase de probele de aptitudini, nu de cel scris din vara. Dar ei probele de aptitudini le bagă la pachet. sad Oricum institutul Medico-Militar mai are de lucrat la informațiile pe care le furnizează candidaților. Numai bine!