| Trandafiiiiiiiiiiiraș a întrebat:

Daca vreau sa dau la stiinte sociale,ce materii fac, la ce dau teza si bac-ul si ce as putea sa devin?

5 răspunsuri:
| trolololo a răspuns:

Cu o asa coerenta a întrebării, nu iei bacalaureatul. Clar.

| Trandafiiiiiiiiiiiraș explică (pentru trolololo):

Si daca nu te superi dumneata, cum ar fi trebuit sa scriu?

| trolololo a răspuns (pentru Trandafiiiiiiiiiiiraș):

Nu știu, ca nu am înțeles întrebarea. Daca e sa descifrez: ești în clasa a 8-a vrei la un liceu pe profil uman, la științe sociale, și te întrebi la ce dai tezele și ce materii ai la bac. Corect?
Sau ești la liceu și vrei sa te muti la alt liceu la științe sociale.
Cum vrei sa ți se răspundă dacă nu se înțelege?

| Trandafiiiiiiiiiiiraș explică (pentru trolololo):

O data ce ai reusit sa "descifrezi" nu poti spune ca nu ai inteles.Am intrebat destul de clar, crede eu.Am vrut sa stiu materiile pe care se bazeaza profilul, obiectele la care dau teza si bac-ul.

| trolololo a răspuns (pentru Trandafiiiiiiiiiiiraș):

Ca materii principale ar fi: limba romana - cam 7 ore pe săptămână, engleza, franceza, logica în clasa a 9a, în a 10-a psihologie, economie în clasa a 11-a, și filosofie în a 12-a. O sa faci și matematica, fizica, chimie dar mai putin, cam 2-3 ore maxim pe săptămână matematica și fizica/chimie 1 ora de fiecare. In mare cam astea sunt materiile. O sa ai și educație fizica și alte bălării care se fac în liceu, nu mai țin minte.

Iar la BAC:

-Limba și literatura romana, oral și scris
-O limba moderna, engleza, franceza. (proba B) - oral
-Geografie (clasa a 12-a)sau istorie la alegere. (proba D)
-Istorie sau Geografie, Logică şi argumentare, Psihologie, Economie, Sociologie, Filosofie. (proba E)
-limbă modernă scris, matematică, chimie, biologie (la alegere)

Ca facultate (deși mai e pana atunci)
Orice facultate. Evident o sa îți fie mai greu la cele pe profil tehnologic. Gen Politehnica.