| biutsa22 a întrebat:

Dau FUNDA celui mai complet si bun raspuns! Este frumoasa,banoasa si merita job ul de translator? ca sa iti intemeiezi un birou de traduceri trebuie neaparat sa stii mai multe limbi? sau iti poti angaja oameni care cunosc diferite limbi straine? mai am o alta intrebare. ca sa poti sa traduci filme,carti etc. ce trebuie sa faci, unde trebuie sa ajungi? va rog, ajutati-ma!

4 răspunsuri:
| Comandorul a răspuns:

E foarte buna intrebarea, numai ca nu ai adresat-o cui trebuie. Meseria de translator este una liniara, si tocmai de aceea trebuie sa te gandesti bine inainte sa aplici pentru asa ceva. Daca iti place sa citesti cat mai multe lucruri si sa traduci, da. Dar daca cauti aventura, inedit si inovatii, atunci nu ai ce cauta in acest domeniu. Depinde de la persoana la persoana, insa eu nu as putea face asa ceva pentru o viata intreaga.

Si da, poti sa-ti faci un cabinet si cu o mie de angajati, fara ca tu sa stii o boaba de limba straina. Acum depinde de ce rasunet vei avea.

| OoAleeoO a răspuns:

Da castigi destul de mult de translator si daca iti place desigur ca este si foarte frumoasa. Da, trebuie sa stii cel putin 2 limbi straine sa le vorbesti fluent. Poti angaja si oameni care cunosc limbile dar trebuie si tu sa le sti. Ca sa traduci carti si filme trebuie sa ai putin noroc sa ajungi acolo si sa stii foarte foarte bine limba respectiva.

| 0rlando a răspuns:

Să-ți deschizi firmă e ok, dar să lucrezi ca traducător e groaznic. Se plătește foarte prost.

| Sorin_Nedelea_1985 a răspuns (pentru OoAleeoO):

Cele mai ieftine traduceri aici :
http://www.astraducericraiova.ro