| anonim_4396 a întrebat:

DAU FUNDA hei TPU, am o intrebare. am o prietena in varsta de 28 de ani si ar vrea sa isi gaseasca un loc de munca. problema este ca ea are un handicap mai usor la picioare, in sensul ca se poate deplasa, dar destul de greu si are nevoie de sprijin. si ar vrea sa stie daca exista vreun job, in care sa lucrezi de acasa. mentionez ca are diploma de bacalaureat, si nu conteaza prea mult salariul, oricat e binevenit, v-as fi recunoscatoare, multumesc

Răspuns Apreciat de Editori
| alessia5158 a răspuns:

Va primi oferte de locuri de munca daca va merge sa se inscrie la AJOFM(Agentia Judeteana pentru Ocuparea Fortei de Munca) din judetul de domiciliu, mai ales daca detine un certificat de handicap (eliberat de comisia de expertiza a persoanelor adulte cu handicap din cadrul DGASPC).
Angajatorii sunt stimulati de catre stat sa incadreze in munca persoane cu dizabilitati, prin acordarea unor facilitati si a unor subventii. Mai mult, legea obliga orice angajator care are peste 50 de angajati sa angajeze in procent de 4% persoane cu dizabilitati. Dacă nu o face, are doua alternative:
*plăteşte în fiecare lună, pentru fiecare persoană cu handicap neangajată 50% din salariul de baza minim brut pe tara.
*sau cumpara/achizitioneaza in fiecare luna, produse sau servicii de la o unitate protejata in valoarea sumei datorate statului.
Daca se va inscrie la AJOFM poate beneficia de programe de orientare profesionala si de cursuri gratuite.

Alta cale de a-si gasi un loc de munca este sa caute un job la o unitate protejata din judetul de domiciliu (clik pe " UNITATI PROTEJATE AUTORIZATE" din link: http://anpd.gov.ro/......utorizate/ ). Toate aceste unitati sunt obligate, prin lege, sa aiba angajate persoane care detin certificat de handicap( cel putin 30% din numarul total de angajati trebuie sa fie persoane cu handicap!).

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Web developer, astea se lucreaza cel mai mult de acasa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

In ce consta/ce ar avea de facut, concret? necesita facultate, sau curs, ceva, cat dureaza? cam ce program ar avea, multumesc mult

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Daca ii place si chiar va incepe sa se descurce dureaza putin.
E un domeniu vast,facultate nu ii trebuie, dar chiar va trebui sa demonestreze ca stie sa lucreaze. Facultate o faci sa ai un certificat, ceva dar restul tot acasa inveti.
Curs poate sa faca, daca vrea, tot acasa poate invata.
Ar trebuii sa stie: HTML & CSS -> Bootstrap & W3.css -> Java Script(jsQuery, React)->MySQL->PHP, cam astea sunt destul de cautate, nu trebuie toate.Fiecare cauta ce vrea, dar ar trebui sa stie si cate un pic de toate, sa aiba habar.
Revenind la facultate, depinde ce cere firma care o angajeaza, pe ejobz.ro sunt care vor de acasa, se poate uita.Freelancer de asemenea e o idee buna.
Bafta,si eu incerc sa invat astea.
Nu stiu cat de bine am explicat, sper ca intelegi.
Se mai poate apuc si de Deisgn, chestii, poate incepe sa compuna muzica, editare video..."Niciodata nu stii cine da peste tine."

Bula
| Bula a răspuns:

Ar trebui sa DEA anunturi pentru cautare munca la domiciliu.

Se poate cauta si pe Google.

Am gasit un anunt pe olx, ar trebui sunat si sa te interesezi:
https://www.olx.ro/......7LruH.html