| mois a întrebat:

De 3 ani de zile tot incerc sa ma angajez si nu ma angajeaza nimeni. Mentionez ca am Liceu si Postliceala si varsta de 21 ani. De ce oare nu am si eu noroc? Toti au reusit numai eu nu. E atat de greu sa vrei sa muncesti sa sa nu te angajeze nimeni.M-am saturat sa fiu la cheremul angajatorilor care toti spun" te vom contacta noi" si cand colo nu te mai suna niciodata.Numai vrajeli peste tot.eu as pleca infara sa lucrez dar nu am bani nici pentru asta.Ce naiba sa mai fac? Sa ma confomez?

11 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| mixxjim a răspuns:

Ce liceu si postliceala ai facut? in principiu, la un interviu nu se uita nimeni la ce note ai avut in scoala, deci nu se pune problema ca nu te-au luat pentru ca eventual nu ai avut numai 10. asta inseamna ca e o problema cu atitudinea ta - ori esti prea "moale", ori prea "tare", cam asta se vede la un interviu. acum ce sa zic, am vazut anunturi de angajare pentru 1 post pe care se inscrisesera peste 500 de candidati, cum e sa stai sa dai 500 de telefoane la 500 de persoane sa le spui ca nu-i angajezi? daca tu ai lucra la un departament de resurse umane ti-ar placea sa faci asta? n-ai mai face nimic altceva mult timp si s-ar consuma multe resurse, din cauza asta nu te suna, nu ca neaparat sunt neseriosi. te suna insa sigur sa te mai cheme la un alt interviu daca e cazul sau sa-ti spuna ca ai fost selectata.
acum cu atitudinea, si daca esti prea moale, si daca esti pre atre, precum ziceam, o sa reprezinti o problema pentru ei, de-asta nu te angajeaza. incearca sa te pregatesti pentru interviuri, gasesti pe net tot felul de sfaturi despre cum sa raspunzi la intrebarile lor, ce intrebari sa pui si tu, ce atitudine sa ai. depinde si de domeniul in care vrei sa lucrezi, daca au nevoie de oameni ageri, care vorbesc mult si repede pentru vanzari nu or sa angajeze pe cineva care de-abia scoate 2 vorbe in 10 minute si invers, nu or sa ia pe cineva care vorbeste intr-un daca este vorba despre un doemniu precum contabilitatea sua chiar cel medical. deci gandeste-te bine cam cum ar trebui sa fie o persoana care sa lucreze in domeniul in care vrei tu si incearca sa te prezinti la interviu ca o astfel de persoana, nu ca tine. dupa angajare poti fi tu insati, inainte, la interviu, trebuie sa vinzi o marfa - buna sua mai putin buna, potrivita sau nu, dar trebuie s-o vinzi. poate suna cinic, dar asta se intampla. deci: alege cu grija posturile, ca daca te duci la posturi nepotrivite normal ca nu te angajeaza nimeni, nu parea disperata la interviuri, informeaza-te cum si ce trebuie sa faci la interviu si fa repetitii - ia o prietena, o vecina, ceva si simulati interviuri, mai ales daca esti emotiva. mult succes si nu dispera, locul tau e pus deoparte, poate inca nu l-ai vazut tu dar sigur o sa-l gasesti happy

| jhonsmyth a răspuns:

Ce stii sa faci sau ce esti dispusa sa inveti sa faci? Ce calificari ai?
happy In Spania ai vrea sa muncesti?
Bine inteles cu proba de lucru...astept un raspuns clarhappy

| mois explică (pentru laurlaury):

Din Craiova ...Stiu sa fac curat, ma pricep si la gardinarit, operare PC, acte, birou, asistenta pe administratie publica, stiu sa vb cursiv in engleza si franceza, eu visez la un post de asistent/secretar pe adminstratie publica dar pot face si altceva nu zic Nu. Am Liceu pe specializarea filologie si Postliceala pe Asistenta Medicala.As vrea ceva in Craiova ca nu am bani sa ma duc in alt oras desi miar placea.Sunt dipusa sa invat si lucruri noi daca mi se ofera sansa Va multumesc.Astept reply.

| mois explică (pentru jhonsmyth):

Din Craiova ...Stiu sa fac curat, ma pricep si la gardinarit, operare PC, acte, birou, asistenta pe administratie publica, stiu sa vb cursiv in engleza si franceza, eu visez la un post de asistent/secretar pe adminstratie publica dar pot face si altceva nu zic Nu. Am Liceu pe specializarea filologie si Postliceala pe Asistenta Medicala.As vrea ceva in Craiova ca nu am bani sa ma duc in alt oras desi miar placea.Sunt dipusa sa invat si lucruri noi daca mi se ofera sansa chiar si in Spania dar sa fie ceva serios. Va multumesc.Astept raspuns.

Răspuns utilizator avertizat
| jhonsmyth a răspuns (pentru mois):

Mda,sa stii ca nu ceri imposibilu.l, acum daca esti de acord lasa-mi id tau de mess pe mesaj privathappy nu prea intru pe TPUhappy astepthappy

| mois explică (pentru jhonsmyth):

Antonius_antonia idul meu. happy

| jhonsmyth a răspuns (pentru mois):

Pf sterge id-ul de pe TPUsad

| jhonsmyth a răspuns (pentru jhonsmyth):

Sa imi dai addhappy

| mois explică (pentru jhonsmyth):

Antonius_antonia cu a mic..scuze am scris gresit