| IvoryBird a întrebat:

De ce atunci cand intrebi cum este o facultate, de exemplu de Asistenta sociala, Istorie, Filosofie, Biologie, ti se spune ca o faci degeaba, ca iesi somer, daca vrei sa faci o facultate ca sa ai o diploma se spune ca mai bine nu faci, iar in cele din urma daca alegi sa nu faci facultate esti perceput mai prost ca restul?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Romanul e expert in toate si carcotas, are o parere despre orice si mereu o sa comenteze, de asta nu trebuie sa asculti gura lumii si sa faci ce vrei. Cunosc si persoane de la istorie, si de la filosofie care o duc bine. Trebuie doar sa nu treci prin facultate ca prin apa, pentru ca o simpla diploma nu-ti asigura viitorul, trebuie sa te implici, sa profiti de oportunitati si sa cunosti oameni. Job-uri se gasesc greu in orice domeniu si cu diploma, daramite fara. De asta esti perceput prost daca nu faci o facultate. Se gasesc greu, dar se gasesc. Daca vrei, si nu stai degeaba.

14 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Asistenta sociala, Istorie, Filosofie, Biologie - au o cerere limitată pe piața muncii. Poate asta e cauza.

| mgtow a răspuns:

Lumea e proasta si batuta in cap. La fel zice daca ai nevasta esti prost ca te face la bani si te inseala si daca nu ai atunci esti labagíu sau homosexual. E adevarat ca o facultate in Romania nu te face bogat mai degraba iti pare rau ca ai facut-o dar daca pleci in alta tara gen Canada ca nu mai avem vize aia te respecta si iti da un salariu pe masura in functie de facultatea facuta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebi evidentul sau ce?
Pai daca te pot intretine parintii si pana la 40 de ani atunci da-i inainte la facultatea de ce vrei tu.
Doar daca stii sigur ca vei dori sa te faci profesor (desi slabe sanse la cate posturi titularizabile sunt si ce medie maxima trebuia sa obtii) n-ai decat sa incerci.
Eu zic sa faci ceva mai bun cu timpul tau, nu sa pierzi vremea in fabrici de someri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca din facultate iesi somer, doar cu bacul ce faci? rolling on the floor Daca il ai si pe ala, la cum vorbesti.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, din facultate iesi somer. Trebuie să te lupți, să câștigi un post. Nu ți se dă.

Că după absolvirea unor facultăți (specializări) lupți degeaba pentru un post, aia e altceva. Vezi raportul cerere-ofertă

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sierra1):

Eu sunt in anul 2 si lucrez in domeniu laughing)). Si sunt la una dintre,, facultatile de someri''.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ești de acord cu ce am zis?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sierra1):

Da.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Să fii iubit

| Adry05 a răspuns (pentru anonim_4396):

La ce facultate esti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

La cum vorbesc clar nu par si eu tot oligofren. Ție ți-am răspuns pe la multe întrebări de genul asta (si altele) si întotdeauna mi-am dat seama ce discutii porti si care ți-e nivelul precar de judecată. In general cand primesti răspunsuri cu mult peste capacitatea ta de intelegere te abtii permanent sa dai o replica si preferi doar trancaneala ieftina fix de la cei mai neavizati useri, care nu prea știu decat nimic despre nimic, asa ca tine. Eu te știu de mult timp ca ești cam cap sec, nu ma așteptam totusi si la obraznicii în privința mea, dar uite ca eu sunt destul de avizat pe acest site sa imi permit o gama larga de opinii cand vine vorba de învățământ. Caci nu sunt la nivelul tau de Bac luat si cam asta e tot nivelul tau pentru totdeauna indiferent de facultatea inutila pe care o vei mai face.
La pariu ca nu ai înțeles o iota din ce am spus acum? De unde am zis eu ca te cunosc pe site, dar nu tu pe mine? Uite numai asta e un fel de scurtcircuit pentru tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De spus se spun multe.
Mie mi se pare normal sa avertizezi oamenii si sa ii pui sa cerceteze in legatura cu posibilitatile de angajare, mai ales cand ii vezi ca habar nu au de nimic din ce aleg.
Eu nu judec pe cineva ca si-a ales sa studieze filozofie, doamne fereste, daca as avea timp as invata si eu filozofie. Dar daca are 19 ani si parinti cu salarii mici care il intretin, il intreb:,, Frate, tu cu filozofia asta ce vrei sa faci?" Profesor? Da? Exact ca cei 100 de colegi? Toti veti fi profesori? Ce fain.
Si nu vei concura pentru postul de profesor si cu toti cei care au terminat sociologie, psihologie, asistenta sociala, economie si vor si ei sa predea?
Daca vrei sa faci o facultate si banii nu reprezinta nicio problema pentru tine, ai deja atatia incat sa nu mai fi nevoit sa muncesti, ori muncesti in alt domeniu si vrei pur si simplu sa termini filozofia, foarte bine. Dar te rog, nu o pune pe mama ta sa lucreze ca sa te intretina sa faci o facultate care nu te va ajuta sa te angajezi nicaieri. E aiurea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Inseamna ca ai cam mult timp liber, daca ma urmaresti si studiezi de atata timp. rolling on the floor))))

Eu nu raspund, de multe ori, pentru ca nu stau cu ochii pe notificari sau pe site-ul asta non-stop. Si esti naiv daca ai impresia ca stau sa discut serios orice subiect pe aici, unde sunt anonima si nu-i pasa nimanui de parerile mele. sad

| Evolution a răspuns:

Ideea este urmatoarea, unii nu au capacitatea psihica sa termine o facultate si folosesc asta drept o scuza. Daca faci o facultate si dupa lucrezi in alt domeniu, da... ai facut-o degeaba. Daca faci o facultate si o faci cu bani si pile si copiat. Da... normal ca iesi somer. Dar daca chiar vrei sa inveti ceva si vrei sa lucrezi in domeniul si cariera ta, facultatea te ajuta foarte mult + sunt foarte multe programe in cadrul unei facultati (erasmus, diferite parteneriate cu diferite firme si etc.). Eu nu am auzit vreodata vreun om cu facultate care sa fie bun la ceva si sa fie somer. Mai ales daca faci si masterul si doctoratul, stai tu calm ca nu ramai pe drumuriwinking
Dar din nou repet, daca esti prost si spui ca nu ai nevoie de facultate, atunci fa ceea ce stii tu sa faci. Dar in opinia mea daca nici bacalaureatul nu esti in stare sa il iei, atunci nu prea poti face mare lucru in viata asta.
Sunt unii oameni care intr'adevar au ajuns undeva sus si fara facultate, dar tu nu esti unul dintre ei si norocul ti-l faci singur.
Eu sunt in anul 2 la facultate si pot spune ca anumite materii din facultate sunt fix degeaba dar altele sunt chiar de ajutor. Eu sunt pe calculatoare (pe inginerie) in caz ca are vreo relevanta.
Deci nu mai puneti botul la toate vrajelile si incercati pe pielea voastrawinking
Aa da si ca un sfat pe care l-am auzit recent (cred ca dintr-o melodie sau ceva laughing )
Nu talentu' ci munca te face Zeuwinking
Succes!