| SingleForOne a întrebat:

De ce companiile oferă la job-uri bonuri de masă, asigurări, abonamente la sală, etc, dar nu oferă acei bani direct, pe care oricum îi dă pentru acele beneficii?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O parte sunt neimpozabile. Angajatorul plateste astfel mai putin decat ar plati daca ar da banii direct

6 răspunsuri:
| Antimanele104 a răspuns:

Fiindcă altfel, nu s-ar mai numi beneficii. Răspunsul se află chiar în întrebarea pe care ai pus-o.
Dacă ar intra în salariu, ar deveni o obligație pe care firma trebuie să o plătească angajatului.

| SingleForOne explică (pentru Antimanele104):

De ce un angajat este "obligat" sa le plateasca?

| Antimanele104 a răspuns (pentru SingleForOne):

Stai, cum adică un angajat este obligat să le plătească? Nu am înțeles ce ai vrut să zici.

| SingleForOne explică (pentru Antimanele104):

"Dacă ar intra în salariu, ar deveni o obligație pe care firma trebuie să o plătească angajatului."
Adica, firma nu plateste pentru acele beneficii, pur si simplu ar oferi banii direct in salariu sau deloc. Dar nu raspunde intrebarii principale.

| Antimanele104 a răspuns (pentru SingleForOne):

Păi ți-am zis: fiindcă sunt beneficii. Altfel zis, firma plătește mult mai puțin pentru ele decât dacă ți-ar vira direct în salariu suma repsectivelor beneficii.

| mi25 a răspuns (pentru SingleForOne):

Nu, nu un angajat este obligat sa le plateasca, ci firma. Nu ai inteles ce a zis Antimanele104.
1. Conform Legii 227/2015 actualizata privind codul fiscal, aceste beneficii firma plateste doar impozitul de 10%, fiind exceptate de la plata contributiilor sociale obligatorii, care reprezinta aproximativ inca 50% din valoarea salariului.
2. Aceste beneficii nu sunt obligatorii, deci acordarea lor poate fi intrerupta cand vrea firma.
3. Daca sumele s-ar baga in salariu, atunci, pentru reducerea salariului ar trebui sa existe o motivare legala serioasa, aproape imposibil de facut in mod normal.