| nyoentox2002 a întrebat:

De ce ești văzut prost în societate daca lucrezi la glovo?

77 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Asta e doar părerea ta.

| nyoentox2002 explică (pentru darrio2007):

Mă simt nasol în orașul meu, pentru că lucrez la glovo sunt prost văzut, pe când astea cu mașinile nu

| Simpatic a răspuns:

Nu are nicio legatura cu prostia faptul ca lucrezi la glovo.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asta e parerea ta.

| dullcat a răspuns:

Mai, cine te vede asa, mai ales ca ai zis despre cum iti convine salariul? Observ ca ti-ai gasit un nou subiect pe care sa te plangi.

| nyoentox2002 explică (pentru dullcat):

Aici în oraș îmi convine, eu mă limitez la maxim 2000 lei că să nu intru in plafon(am firmă pfa), și eu mi-am făcut multe deductibile sa nu plătesc în plus la stat, laptop, telefon etc,
Tot orașul mă vede nasol că fac cu bicicleta

| Catrice a răspuns:

Parca te ura lumea ca ești negru, acu le-o trecut?

| Frank51 a răspuns:

Mie mi se par cei mai mișto cei care lucrează la glovo/tazz, fancurier/sameday, și în mare parte toți cei care livrează chestii, pentru că eu comand foarte des și am interacționat cu foarte mulți curieri. 99% sunt foarte tineri, de vârsta mea, și sunt foarte de treabă. Ceea ce mă face să am o părere foarte bună despre ei ca oameni.

| Holiday a răspuns:

Nu faptul ca lucrezi la Glovo e problema ta.

Răspuns utilizator avertizat
| TheGentleman a răspuns:

Omule drag, l-ai văzut/auzit pe Cabral plângându-se că e creol/negru/mulatru? Adoptă atitudinea lui, pieptul și privirea înainte, umerii drepți și zâmbește larg, cu gura până la urechi, poți exersa în oglindă.

Începe mai întâi cu fete, domnișoare și femei, după aceea, după ce prinzi curaj, fă asta și când întâlnești băieți/ bărbați. nu uita să dai binețe și să urezi „să ai/ să aveți o zi frumoasă!"

Urmărește BucharestBikeTraffic sau Motorbike și vezi cum interacționează ei cu oamenii.

Zâmbetul este molipsitor, să știi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar oamenii superficiali te vad "prost" daca lucrezi la glovo. Si stai linistit ca sunt oameni cu facultati si masterate care castiga mai putin ca tine. Ei doar au besini in cap. I-au tinut parintii in facultate si au impresia ca sunt mai valorosi ca altii.

| Claudiu1213a a răspuns (pentru anonim_4396):

Stimă și respect pentru răspunsul tău care denota ca nu ești un om superficial, și nu apreciezi oamenii doar la prima vedere

| anonim_4396 a răspuns (pentru Claudiu1213a):

Toti suntem simpli oameni. Unii pentru ca au nu stiu ce masina sau job, se cred superiori. Moartea o sa ne ia pe toti, in pamant nu mai este nimeni bogat, frumos sau destept. Dumnezeu se uita la inima omului, nu la ce are sau cate diplome are.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ar trebui să-ți fie rușine că lucrezi. Ești văzut mai prost dacă ești întreținut de părinți decât dacă lucrezi la glovo.

| nyoentox2002 explică (pentru anonim_4396):

Multi îmi dau replici de genul
"Te crezi artist și tu lucrezi la glovo"
"Zici că ai bani, mașini, femei dar tu de fapt lucrez la glovo"( și nici nu am menționat de chestiile care a zis el)
Una a zis:
"Cum poate sa care ghiozdanul ăsta în spate țiganul de la glovo!
In ziua de azi orice job mi se pare jenant
Mai ales meseria de polițist:
Paraziții.
Daca nu ți se mai scoală fă"te polițist
Dacă mă-ta e cu.ă și tactu comunist
Fă-te politist hai fă-te politist

| anonim_4396 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Iubitul meu e polițist criminalist, ca să știi ) ) ) Acum fiecare cu părerea lui...

| nyoentox2002 explică (pentru anonim_4396):

Astea de la Paraziții s-a pisat pe toți polițiști, i-a umilit cu melodia aia

| anonim_4396 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Tu cataloghezi TOȚI polițiștii ca fiind niște terminați, îi jignești și îi ironizezi și după te întrebi de ce toată lumea te etichetează ca fiind un nesimțit doar pentru că ești creol.
Fix la fel faci și tu. Încetează cu atitudinea asta toxică și nu mai cataloga oameni pe care nu îi cunoști doar pentru că ești tu frustrat.

| nyoentox2002 explică (pentru anonim_4396):

Eu doar am zis de ce e jenantă meseria de polițist, din cauza la Parazitii

| anonim_4396 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Am înțeles, dar pari a fi de acord.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mă enervează FOARTE tare când aud jigniri la adresa polițiștilor și medicilor români. Pur și simplu nu mai suport. Răbdarea mea e ca o țigară. Când s-a terminat, v-ați ars

| nyoentox2002 explică (pentru anonim_4396):

Din cauza că au salarii mizere

| anonim_4396 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Man... grow up

| dullcat a răspuns (pentru nyoentox2002):

,,In ziua de azi orice job mi se pare jenant'' Gandesti cat se poate de distorsionat din cauza rapperilor si a altor personaje dubioase.In locul tau nu i-as mai cita pe Parazitii si altii care nu gaseau rima la versuri.

| nyoentox2002 explică (pentru dullcat):

Eu nu ascult paraziții,ascultam când eram mic :Bug Mafia,Paraziții(astea fac rap)
Acum ascult Marko Glass, Bvcovia rar Ares, Ian!(Astea sunt trapperi, Ares face Pop, Rap și Trap)
Între Rap și Trap e o diferenta!
Și eu fac Trap
https://youtu.be/F6YXvNJOf0Q?si=T3Px7jDlvlfiqvHY

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu apreciez oamenii astia chiar daca nu am lucrat/nu lucrez ca livrator. In ce conditii trebuie sa livreze, cum se ratacesc de pe o harta pe alta cu tot gps-ul disponibil de tot intreaba oameni pe strada cum sa ajunga colo sau dincolo...Ar trebui platiti grosier pentru asa eforturi!

| 4evergentleman a răspuns:

Ți se pare ție

| EestiSodalane a răspuns:

"Cui îi pasă?"

| Smmo a răspuns:

Nu stiu, mie mi se pare ok, oricum ai niste abilitati pe care altii nu le au, altfel nu erai apt pentru acea munca.

| EliLeli a răspuns:

Puii mei, esti vazut prost si daca lucrezi la Emag. Mergi linistit si munceste, nu e nimic rau sa lucrezi la Glovo. Nu mai baga in seama idiotii. Stiu ca sunt multi...Asta-i viata!

| Xena20 a răspuns:

Pe scurt din prostie. nu e nimic jenant sa muncesti. de unde ideea asta ca ar fi ceva jenant sa lucrezi? nicio munca nu e ceva jenant, dimpotriva!

| Voinescu_Catalin_ a răspuns:

Observ ca numai tampenii intrebi. Oare participi la vreun concurs organizat de TPU si noi nu am aflat?

| floruits a răspuns:

Mai bine lucrezi la glovo decât să nu lucrezi.

| Catlove33 a răspuns:

Salut, eu zic ca nu ar trebui sa fii vazut rau, multi oameni lucreaza la glovo ce i studenti ma refer. Sunt oameni care lucreaza si cu sapa, sa stranga gunoiul etc., daca te uiti pe youtobe selly face LA MUNCA si tot a lucrat ca livrator, nu e o rusineeee si e un exzemplu pentru oamenii de varsta ta, nu stai pe spatele parintilor tai si ti faci singur bani. RESPECT

| nyoentox2002 explică (pentru Catlove33):

La Selly e altceva e vedeta și la el e o provocare pusă pe YouTube!
In orașul meu Huși e văzut prost glovo, are 1 an de când s-a bagat, suntem 2 cu bicicleta și 3 cu mașina pe oraș, astea cu bicicleta suntem văzuți prost!
În orașele mari nu știu cum e!
In general chiar daca stai cu părinții nu ți se zice nimic

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru nyoentox2002):

Hai breh la Iasi, geme de livratori pe aici si majoritatea sunt oricum inchisi la culoare, deci no problem pentru tine nici din punctul asta de vedere. Si, ca o paranteza, am toata stima si respectul pentru livratori.

| nyoentox2002 explică (pentru GabiDumitrescu):

Vream să fac glovo la Iași dar nu merita cu mașina din cauza aglomeratiei, Brașovul e mult mai ok!
Un exemplu:La Iași durează mult până te urci in mall, La Brașov durează mai puțin că după ce ți-ai parcat mașina intrii direct in mall!
Iași e foarte haotic, mai ales pe la Palas ce aglomerat e!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru nyoentox2002):

Pai am zis eu ceva de masina? Cu bicicleta rup baietii in Iasi!

| nyoentox2002 explică (pentru GabiDumitrescu):

Eu vreau pe mașină, pe bicicletă e nașpa, ai dealuri, obosești, faci o comanda in jumătate de oră! Eu vreau cu mașina sa fac și mai multe comenzi!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru nyoentox2002):

La ce trafic e, iesi mai bine cu bicicleta, chiar daca nu e electrica. Sint extrem de multe zone de cosmar cu locurile de parcare, dar cu bicla esti in regula peste tot. Nu vorbesc in teorie, traiesc in Iasi de vreo 25 de ani.

| nyoentox2002 explică (pentru GabiDumitrescu):

Poate ieși mai bine cu bicicleta, dar faci maxim 2 comenzi pe oră și nu prea e treabă! Plus dealuri, obosești, daca ai o comanda de 10 km e foarte nasol faci 10 lei într-o oră și, cu mașina cred că e combinație la Brașov că Brașovul nu e așa haotic, e și mai mare că Brașovul că mărime(Brașov are 250km și Iași 100±)Brașov are mai puțin locuitori cu densitate mai mare și străzile sunt și mai întinse, la Iași cică e combinație cu scuterul, dar când plouă, ninge e nasol și când e căldură aia mare

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru nyoentox2002):

In geanta aia poti sa bagi lejer macar 3 comenzi medii. Ia gindeste-te un pic... si mai las-o breh naibii cu dealurile, ca majoritatea comenzilor le ai pe o arie de 3 km in jurul centrului!
Brasovul are o gramada de stradute si case aruncate la naiba in praznic. Plus ca se comanda mai putin ca in Iasi. Te intereseaza sa ai comenzi, nu sa dormi. Gindeste-te ca in Iasi ai cateva zeci de mii de angajati cu salarii mult peste medie care comanda o gramada de chestii cam tot timpul anului. P.S. In Iasi sunt cateva firme care am impresia ca le dau/inchiriaza livratorilor scutere electrice.

| nyoentox2002 explică (pentru GabiDumitrescu):

Maxim am comanda dublă, și sunt platit la fel că pe una aproape numai că ți se pune la provocări și atât, si dacă ai o comandă dublă te plătești cu 1 leu mai mult!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru nyoentox2002):

Uite asta inseamna sa traiesti intr-un oras MORT dpv economic. Da' de bacsis ai auzit? Daca nu primesti acolo, asta e alta poveste. Eu de exemplu las de fiecare data 2-5 lei in avans, in aplicatie, nu ma intereseaza ca e alb, negru, sau roz ala care imi livreaza. Si am prieteni care lasa 10 lei fara nici un stres.

| nyoentox2002 explică (pentru GabiDumitrescu):

Eu vreau să câștig minim 4000 lei +bacsiș macar cu bacsisul sa mă scot de benzina și mâncare, sau daca nu de mâncare macar de benzina
Și mulți se plâng pe grupul de glovo care sunt cu bicicleta c
a primesc comenzi de 10km și pe 10 km primești maxim 17 lei și pe ora trebuie sa faci minim 30 lei sau mai mult!
In Huși da fac pe bicicletă și știu cum e cu dealurile dar mă doare la banană că la noi e orașul mic și avem un venit minim pe oră chiar daca nu ai deloc comenzi pe zi,și o să vreau pe mașină sa mă bag că sa fac mai multe comenzi, și da Brașovul nu e mort dimpotrivă sunt mai Multi Brașoveni cu bani! Plus că Brașovul e mai lejer nu e haotic, îl cunosc în mare parte, Iași-ul nu îl cunosc în mare parte! că mă duc rar, dar cât am stat jumate de an la Brașov l-am învățat cât de cat în mare!
Și dacă primesc comenzi de 5-10-15 km nu îmi fac griji că duc macar jumate de ora

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru nyoentox2002):

Lasa sf-urile cu 4000 net. Focuseaza-te pe bacsis. happy
Pe grupul de Glovo evident ca se pling aia nemultumiti, ca doar nu o sa vina aia care se descurca sa se dea mari, ca sunt ocupati sa munceasca si sa se bucure de rezultatele muncii, nu sa se plinga!
Chiar zilele trecute comandasem ceva haleala si am coborit pana jos sa iau comanda, ca stau la 4 si am zis sa nu piarda timpul aiurea livratorul. Am schimbat cateva vorbe cu el ( de la Tazz era) ca la mine de multe ori numarul e pus aiurea pe harta si nu gasesc altii adresa, mi-a zis ca are in aplicatie exact numarul meu. Deci asta cu "nu stiu orasul" nu tine.
Eu ma refeream la Husi ca e mort, nu la Brasov. Si cum ziceam... gindeste-te ca in Iasi ai ZECI DE MII de angajati Microsoft, Amazon, AMD, plus alte corporatii mari de-afara. Asta ca sa nu mai aduc vorba de cei care lucreaza ca si contractori independenti/pe SRL-uri proprii pentru clienti externi. P.S. In Iasi daca esti cu masina mai degraba faci Bolt/Uber decat sa iti bati capul cu livrarile. Sau le faci pe ambele, dar cum ziceam - la orele la care lumea isi comanda de obicei haleala, iesi mult mai bine cu bicicleta (ca idee, tocmai s-a deschis o cladire noua de birouri cu vreo 5000 de angajati, la vreo 300 de metri distanta de Palas; livrarile catre ei din zona Palas-centru le faci mult mai repede cu bicicleta decat cu masina, in zona aia fiind un adevarat labirint de sensuri unice).

| nyoentox2002 explică (pentru GabiDumitrescu):

La Bolt, Uber ai bacsiș mai mic pentru că un transport e maxim 30 lei, și o comanda glovo poate sa fie și 500 lei de la supermarket daca ești cu mașina, așa le convenit să lase 10 lei bacsiș dar dacă dai 20 lei pe un transport nu îți convine sa lasi mai mult de 2-3 lei bacsiș! Și că sa faci Uber îți trebuie atestat și 21 ani, am 21 ani și nu pot da de atestat că fac trebuie sa am 2 ani de permis și eu de abia trebuie sa iau permisul! Cu scuterul cică merge bine in Iași faci cam la egalitate cu mașina la bani dar scuterul consuma mai puțin,dar tot ce e bicicleta, scuter, motoreta e nasol vara mai ales eu că sunt creol e nasol că mă inegresc mai tare plus iarna că e frig, pe ploaie iar e nașpa!
Deci mașină e mai ok, și la Iași că sa fac cu mașina trebuie sa decalez orele adică nu sa îmi iau 8 ore deodată, sa le iau 2-3 ore dimineața, 2-3 dupamiaza, seara cand nu e trafic dar eu vreau sa îmi iau program direct de la 9-17 sau de la 10-18 că după sa mai ies și eu în oras!

| 3243F6 a răspuns:

Jobul este vazut inferior fata de altele, nu omul fata de altii.

Esti vazut prost in societate cand nu stii sa asculti, cand nu te ingrijesti cum trebuie, cand injuri, ș.a.

Cei care asociaza omul cu jobul si-l judeca fara sa-l cunoasca sunt de evitat, nu de ascultat.

Daca un baiat venit dintr-o familie de hoti munceste la glovo sa faca un ban cinstit, pentru mine e un erou.
Daca un baiat dintr-o familie ok care i-a oferit tot suportul pentru o educatie buna, lucreaza la glovo, pentru mine e un idiot cu potential de mai bine.

Un ultim gand: poti sa fii foarte respectat de oameni fiind un angajat model la glovo prin comprotament si seriozitate.

| nyoentox2002 explică (pentru 3243F6):

Eu sunt urat de tot orașul, mă îmbrac calumea și tot degeaba

| Catlove33 a răspuns (pentru nyoentox2002):

NU haina face omul si omul face haina. Tine minte proverbul si baga la cap.

| 3243F6 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Eu nu te cunosc, dar nici nu cred ca un oras intreg este importriva unui om ok pe care-l cunoaste doar pentru ca lucreaza la glovo.

| Xexexexexer a răspuns:

Pentru ca nu iti trebuie scoala sa faci asta.

| nyoentox2002 explică (pentru Xexexexexer):

De parcă cu școala iei mai mulți bani, la glovo iei 4000 lei pe lună lejer+tips pe când celelalte joburi nu iei mai mult de 2500, și un profesor daca ia 3000 lei și unul care are 10 ani nici 4000 nu ia laughing

| Catlove33 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Profesorii nu iau atat, a dica depinde de cat timp lucreaza, mama mea lucreaza ca profesoara de aproximativ 22 de ani si primeste 11000 de lei pe luna. Depinde si de cate ore are pe saptamana are.

| nyoentox2002 explică (pentru Catlove33):

Un profesor începator înainte de grevă avea 2400 lei adică mai mult oleacă de minimul pe economie care s-a majorat pe la 3000 fără câțiva lei
Un profesor cu vechime de 5-10 ani (3500 lei)
Profesoara de sport ia 5500 lei și lucrează de vreo 20 ani, mi se pare putin
Eu cunosc persoane care au 8 clase zi zeci de mii de euro!

| Catlove33 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Cum te cheama pe yotobe? plssss

| Simpatic a răspuns (pentru Catlove33):

Si mai au curaj sa faca proteste cu 11.000 de lei /luna? salariul asta se apropie de a medicilor happy
zic asa, ca eu nu am nimic cu asta dar aia care fac pregatiri pe acasa si nu dau 1 leu inapoi la stat au si aia curajul sa iasa in strada?
zi Romania si trage apa, asa oameni asa politic asa soarta!
acum ies toate strambele si incompetentele de la Finante, maine profesorii si poimane gaborii, si cine stie cand mai ies si burtosii din magistratura
Nu ii mai satura naiba de sporuri si bani, uite sa faca glovo daca nu le convine in sistem!
daca esti om cu cap te descurci si cu 2000 de lei pe luna si cu 20.000 de eurowinking problema noastra in Romania nu sunt banii ci gradele pe care unii si le aloca nemeritat, au grade la fel ca "generalul" Oprea care nu a fost 1 zi in vreun razboi, si are tot atatea stele cat Napoleon laughing

| 1234568807 a răspuns (pentru Xexexexexer):

Asa si? cineva trebuie sa faca si munca de jos

| anonim_4396 a răspuns (pentru Simpatic):

Ești penibil.
Știi ce este aia politică măcar?

| nyoentox2002 explică (pentru Simpatic):

Ce naiba sa faci cu 2000 lei in 2023?
1500 lei e chiria, 500 utilități, 600 mâncarea, Asigurare, ți se mai strică piese la masină, hainele sunt scumpe deal de 200 lei in sus adidasii de la 300, plus că vrei să pui și bani deoparte!
Eu vreau sa îmi rămână cel puțin 2000-3000 lei sa pun deoparte și cu tot cu cheltuială(bani de cheltuială cu strânsi ii pun la comun, mai cheltui mai las!
Studiile superioare nu are de a face cu făcutul multor bani, te vor jos, de ce nu mă învăță studiile superioare să devin patron?

| nyoentox2002 explică (pentru Simpatic):

11000 lei pentru un om fără studii ar merge, dar pentru un om care și-a pierdut atâtea ani pentru studii nu merita!

| Catlove33 a răspuns (pentru Simpatic):

Eu nu s roman

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai penibila ca tine care mi-ai dat cerere de prietenie ca acum sa zici nasoale nu sunt!
Stii tu mai bine ca mine politica romaneasca, tu cea plimbata prin Statele Unite, trebuia sa ramai acolo si apoi sa ne judeci pe noi ca nu am fost in stare sa primim cetatenie americana!
Poate esti si tu beizadea de politician sau de medic daca tot ii pupi in dos atat de tare, eu am zis realitatea...sunt vocea poporului pentru ca, cunosc poporul si poporul acesta este satul de impostori care traiesc din banii nostri.
Ne uitam prea des si plangem de ce salarii mici au profesorii si doctorii, dar nu ne uitam ca majoritar parintii si bunicii nostri au fost oameni simpli, unii sudori, unii zugravi, unii maistri, unii ingineri, unii arhitecti, altii contabili etc PE ASTIA NU-I SIMPATIZAM SI NICI NU LE CEREM SALARII SI PENSII MAI MARI, statul asta ticalos sa dea pensii si salarii mari magistratilor care au facut 4 ani de facultate ca noi toti, ca pare ca aia merita, sau alti pupincuristi slugi pe la partide care s-au angajat la stat, la stat degeaba. M-as bucura sa dispara odata cu trecerea la alt nivel al A.I. toti de la finante si alte domenii conexe care fac acum proteste ca le taie ministerul tichetele de vacanta sau sporurile de praf, prefer sa comunic cu un soft tip chat decat cu un functionar scarbit caruia eu ii dau salariul si nu invers!
Esti foarte inteligenta doamna daca stii sa scrii 2 randuri in care sa zici cuvinte prea mari pentru "dictionarul tau oxford"
Tu care esti avocata sau asa ai scris si ai sot la criminalistica, stai linistita ca am destule cunostinte si intr-un domeniu si in altul si nici politistii nu sunt toti oameni de caracter, una e meseria si alta e omenia! Nu ne sperie pe noi cei trecuti prin viata functiile unora, de la procuror la general!
Genul tau eu l-am cunoscut de atatea ori ca am un deja vu cand va intalnesc, genul fetelor 'batrane' care pana la 21 de ani nu au iesit din casa ca au stat numai in carti, si la primul fraier intalnit s-au indragostit si maritat cu el, nu vad pe nimeni mai sus ca ala si viata lor traita cu 1000 de euro pe luna bani adusi de sot si inca niste bani primiti lunar de la parinti si socri, li se pare mai buna decat a tuturor, pentru ca ele nu au cunoscut nici alti barbati si nici nu stiu cum este sa ai multi bani dar nici cum este sa nu ai bani deloc pentru ca ele nu au pornit de jos ca sa ajunga sus, au pornit de nicaieri si au ajuns... niciunde.
Si aici intervenim noi cei trecuti prin viata care stim cum este si cu greul dar si cu usorul, in comparatie cu noi, nici cei cu masterate la Sorbona nu sunt mai sus de nivelul tabula rasa, dar ce sa vezi nu suntem tocilari cu diplome care ne etalam gradele pe net! Daca vrei isi si demonstrez ca eu un oarecare autodidact fac cat 10 tocilari cu diplome la 1 loc si in cultura generala dar mai ales in omenie si caracter, am ceea ce va lipseste voua celor care nu stiti altceva decat ce va spune google si in trecut prietena voastra biblioteca, voi ati invatat sa fiti oameni din carti, iar cei ca mine din relatiile cu oamenii!
Asa ca poti sa ne lasi cu comentariile tale rautacioase ca nu am facut nici aceleasi scoli, nici nu am facut armata impreuna nici nu am baut vreo cafea impreuna, nazuri de astea sa faci cu cine iti permiti!

scriai mai sus "Mă enervează FOARTE tare când aud jigniri la adresa polițiștilor și medicilor români. Pur și simplu nu mai suport. Răbdarea mea e ca o țigară. Când s-a terminat, v-ați ars "

Pe mine nu ma poti 'arde' nici daca platesti o armata de interlopi sa faca asta, crede-ma! si lasa fumatul ca nu iti face bine la sanatate!

'Succesuri'

| nyoentox2002 explică (pentru anonim_4396):

Macar tii cu minelaughing
De exemplu Abi Talent face muzica la caterincă face o grămadă de bani și se pica pe ăia cu 10 facultati

| Simpatic a răspuns (pentru nyoentox2002):

Fii atent ai scos din context am zis 'daca esti om cu cap te descurci si cu 2000 de lei pe luna si cu 20.000 de euro'
Pentru ca cine nu stie sa piarda...nu stie ce sa faca cu victoria!
Cine nu porneste de jos in viata nu merita sa ajunga sus pentru ca nu stie ce are de facut acolo!
Ai zis ca iei 4000 de lei pe luna plus inca ceva tips sau de genul, pai eu zic ca e bine!
TPU nu a fost niciodata locul in care sa vorbim ceva concret, cand am deschis un topic copilaresc ce-i drept cu ani in urma in care am intrebat userii ce masina detin, toti imi vorbeau de avioane si bentley, ei avand in cel mai bun caz ford diesl din 2006. Deci astia sunt oamenii in general! Astia sunt carnatii care critica ce spun cand ei sunt zero la orice nivel si intelectual si financiar si in orice alt domeniu.
Cam asa sta treaba cu lumea pe net si cu lauda in general!
Ca daca eram toti transparenti numai exista unul sau una care sa fie masterand si super dotat intelectual din vorbe si cu sute de mii de euro pe luna, daca ar scrie pe fruntea fiecaruia ce si cum castiga bani, unii n-ar mai iesi din casa decat seara cu masca pe fata!
Dar asta e TPU ca si in realitate, este un loc al arogantilor si mincinosilor care cauta sa se dea mari cumva pentru a isi etala viata lor buna, iar altii sunt saraci pentru ca sunt prosti, iar ei sunt destepti pentru ca sunt inteligenti sau pentru ca asculta bach sau mozart si pe noi cei care luam pulsul strazii, spunem lucrurilor pe nume ne desconsidera de parca au ei ceva ce noi nu avem!

Le amintesc desteptilor care traiesc pe banii parintilor, ai socrilor, de pe urma afacerilor ilegale, video chat si alti evazionisti ca marile genii ale lumii care au lasat ceva in urma lor au fost fie saraci fie au murit saraci, N. Tesla este un exemplu care-mi vine in minte!
Deci cu atat mai putin voi ilustrilor sunteti nimeni in drum care va dati mari, ca imi pasa mie ca castigati voi 1000 de euro sau 1 milion de euro pe luna, atata timp cat nu sunteti nimic ca oameni!
Omul fara virtute esti nimic in drum si zero in raport cu universul.
Deci gata cu gradele astea ca aveti voi bani sau nu aveti bani, nu intereseaza pe nimeni asta!
Daca aveti bani aratati cand ati fost ultima data filantropi? ca eu sunt "sarac" dar ajut si imbrac oameni de vreo 15 ani!
Ori banii si omenia voastra in ce se masoara? in 2 masini si 2 case pe care le-ati primit mostenire de la sponsori?
Sunteti saraci si la propriu si la figurat; )

| Simpatic a răspuns (pentru nyoentox2002):

Eu tin mereu cu corectitudinea indiferent de ce nationalitate are ea,religie, scoala sau gen muzical ar asculta ea", cine ea? corectitudinea.
Nu suport genul abi, yani, zani, mgl si altii carora abonatii le fac bani, iar muzica lor nu spune nimic
Dar asta e alta discutie!
Suport manelistii care sunt cunoscuti si au facut cariera din asta, trappo-manelistii nu ii suport, e doar alegerea mea, nu ascult nici trap si nici manele asta daca exista vreo persoana curioasa.
cat un sfat pentru tine preietene numai cauta aici confirmare daca faci un lucru sau altul, ca nimeni din "sfatosii" sau 'greii' de aici nu vine sa te ajute cand ai o problema in viata, asa ca recomandarile lor nu ar trebui sa te influenteze!

| nyoentox2002 explică (pentru Simpatic):

Melodiile fara mesaj sunt făcute pentru vibe care sa te facă să te simți bine!
Eu ascult și muzică și cu și fară mesaj,unele piese au mesaj și nu înțelegi tu!
Ce artiști asculți eu:Marko Glass,Bvcovia, Ian foarte rar, Ra, Dropy, Ares
Marko Glass și Bvcovia are și piese și cu mesaj și fără

| anonim_4396 a răspuns (pentru Simpatic):

"Genul tau eu l-am cunoscut de atatea ori ca am un deja vu cand va intalnesc, genul fetelor 'batrane' care pana la 21 de ani nu au iesit din casa ca au stat numai in carti, si la primul fraier intalnit s-au indragostit si maritat cu el, nu vad pe nimeni mai sus ca ala si viata lor traita cu 1000 de euro pe luna bani adusi de sot si inca niste bani primiti lunar de la parinti si socri, li se pare mai buna decat a tuturor, pentru ca ele nu au cunoscut nici alti barbati si nici nu stiu cum este sa ai multi bani dar nici cum este sa nu ai bani deloc pentru ca ele nu au pornit de jos ca sa ajunga sus, au pornit de nicaieri si au ajuns... niciunde."

Vă rog să nu judecați oamenii după aparențe pentru ca nu am fost dintotdeauna cine sunt acum.
Când aveam 6-7 ani mama a murit înjunghiată și arsă de vie în apartament de taică-miu (un bețiv ordinar care făcea scandal și rupea în bătaie orice prindea, inclusiv pe mine) sub ochii mei. Scena asta m-a urmarit toata viata, parca si acum vad totul in fata ochilor. Tata a fost condamnat la închisoare pe perioada nedeterminata. Recent am primit vestea s-a sinucis.
Eu, de la 7 ani, am fost trimisă să locuiesc cu cea mai apropiată rudă, fratele mamei. Un bețiv care aducea mereu femei in casă și își satisfacea placerile oriunde, oricand si cu oricine. De multe ori am dormit pe banci in parc, cu alti copii au strazii, fiindca nu ma simteam in siguranta cu acel animal in casa. La 14 ani am fost ametita cu ceva ierburi si substante apoi abuzata sexual de el si alt barbat, ajungand in stare grava la spital, cu hemoragie interna. Dupa aceea, cand am iesit din spital, am fost luata in grija de verisoara lu' taica-miu, care intre timp aflase ca exist. Am venit la Bucuresti, unde am lucrat ca ospatar intr-un club de noapte, acolo fiind cel mai bine platit job pe care puteam sa-l am fara carte de munca. Matusa Ana asa ii spuneam) a fost diagnosticata cu leucemie avansata, fiind si in varsta, cand aveam aproape 17 ani. A fost un soc pentru mine cand s-a stins. Nu stiam incotro sa merg asa ca am asteptat sa termin liceul si cu economiile stranse pentru "o noua casa" mi-am luat bilet de avion spre new york, avand o ruda care m-a contactat de acolo, acum afland si ea ca exist: verisoara mamei. Aceasta inca lucreaza la biblioteca publica new york si, stand cu ea in timpul programului, am rasfoit ceva carti. Considerand ca trebuie sa fac ceva cu viata mea, am facut rost de o bursa integrala (dupa nulte proceduri si examene) la Universitatea New York, unde am studiat dreptul si studiile politice. Dupa absolvire m-am intors in Romania o perioada, apoi m-am intors acolo. Momentan mi-am gasit un job si o persoana cu care sa zicem ca ma simt in siguranta aici, in Romania. Inca ma gandesc ce sa fac cy viata mea, toate amintirile astea neplacute rascolindu-ma in fiecare moment. Am intrat pe acest forum ca sa vad ce probleme au internautii, nu ca sa fiu inteleasa gresit.
Multumesc mult daca ati citit tot ) a fost destul de greu sa scriu asta fara sa ma inec in lacrimi //

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Off daca imi scriai in mesaj privat inca de la inceput;(
Imi pare rau de ce ti-am scris, mai ales ca tu nu mie ai vrut sa-mi dai acel replay.
Am aceasta putere de a cunoaste oamenii chiar si dintr-o singura postare, e un har cu care m-am nascut, dar si un blestem cand poti cauza neplaceri.
Cred ca ai posibilitatea sa stergi chiar si acest mesaj in care ne-ai povestit viata ta si chiar te sfaruiesc sa o faci.
De ce? Pe TPU sunt genul de oameni nenorociti ca tatal tau, care cand vor avea o polemica cu tine vor scotoci prin toate mesajele tale si le vor folosi impotriva ta.
Stiu asta datorita vechimii.
Daca si eu am parut insa un nesimtit precum cei de care vorbesc mai sus, atunci sa-mi fie cu iertare, nu sunt atat de fara suflet in realitate.
Ai grija de tine si scuze pentru ca am spus niste lucruri nasoale.
Seara buna! sad

| Sekim a răspuns (pentru anonim_4396):

Foarte nasoala poveste, imi pare rau pentru tine. Oamenii pe care i ai descris tu merita un singur lucru, sentinta la moarte. Cu toate astea, daca te consideri inteligenta si chiar esti, nu iti mai expune viata online si nu te implica atat de tare in discutii inutile. Domnul care a pus intrebarea se pare ca inca nu a ajuns la maturitate sau poate nu o va face niciodata, pentru ca din ce raspunde nici macar nu vrea sa se gandeasca la o parere diferita de a lui. Data viitoare ignora asemenea oameni, spor.

| nyoentox2002 explică (pentru anonim_4396):

Acum am citit povestioara ta,cam foarte nasol ce sa zic! fiecare om are o poveste in spate,plăcută sau mai puțin plăcută,de exemplu eu am înebunit din cauza oamenilor și îmi vars frustrările pe aici,nu cred că știu ce e iubirea și nici nu as vrea să știu,eu sunt doar in robotel cu inima de piatra cu doua mâini și două picioare,nu prea îmi dau interesul pentru nimic!
Pentru părinții mei care mă iubesc întreb de ce nu pot sa fac nimic pentru ei? pentru că sunt leneș? când nu sunt la munca stau toată ziua în pat când nu sunt la muncă?
Am suferit după multe fete,am pus prea mult suflet după care mi s-a luat, după una era să intru anul trecut în comă alcoolică, am vomitat tot apartamentul, și de la atâta băutură nu am mai putut sa mă țin pe picioare, nu am putut sa mă duc la baie că eram mult prea beat și m-am pisat pe mine, aveam vezica plina de băutură și nici nu aveam puterea sa mearga baie și m-am făcut de rahat în față la 4 oameni!
In total 3 relații din care numai o fata mi-a plăcut din cele 3 dar ea și-a bătut joc,era prea rece cu mine,era prea rece in suflet era foarte dezinteresată de mine!
Și mereu sunt criticat și înjosit de tot orașul că am o imagine nasoală de mic,toți mă judecă că lucrez la glovo mai ales că sunt cu bicicleta!
Și să îți zic sincer,nu îmi mai place nicio fată si nici homo nu sunt!
Nu prea îmi mai găsesc fericirea în nimic!
Poate nu am avut probleme ca ale tale,dar eu am amintirile alea și vocile alea din cap:Toți sunt mai buni că tine,toți îți sunt superiori tine,ești urat,negru, nicio fata nu vrea sa fie cu tine pentru că nu ai calități,ce sa vadă la un lucrător la glovo
Am și eu un hobby, fac muzică Trap, cu mesaj din întâmplările mele, și alte ori piese fara sens că doar că să sune bine și să aibă vibe!
Și eu în oraș sunt detestat de toți! toți se iau de culoarea pielii mele!
Am zis din cauza oamenilor am înebunit de tot!
Acum nici nu as mai ieși din casă! la cat de mult îmi urăsc orașul și lumea asta rasistă!
Am înebunit din cauza tenului meu mai închis și mereu de mic până acum mi-a luat tot felul de creme, de albire, de fata poate o sa arat mai bine și o să atrag fete!
Și când mă gândesc că lucrez pe 2000-3000 lei mă gandesc că nu mă place nicio fata, exclud alea care mă plac dar nu mă plac ele!

| pascupas11 a răspuns:

Nu ar trebui vazuti prost deoarece operatorii Glovo sunt cei mai buni prieteni ai omului.

| nyoentox2002 explică (pentru pascupas11):

Pai eu fac și muzică și unul a zis că mă laud cu ce am
Cu bani(am bani dar nu am zis că milioane de euro,eu nu am zis că am bani in piese am zis că aveau să am)
Zdrențe (e realitatea că toate sunt pe interes, despre asta cânt in piese)
Mașini( nu am menționat mașini în piese)
Haine de firmă, nu am cântat niciodata despre asta
Substanțe interzise adică iarbă(am o piesa cu un vers m-am băgam un gram, mi-a făcut un vers un prieten că sa rimeze)

Zicea tu lauzi cu mașini, bani femei și tu lucrezi la glovo

| Catlove33 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Cum te cheama pe yotobe?