| nyoentox2002 a întrebat:

De ce ești văzut prost în societate daca lucrezi la glovo?

77 răspunsuri:
| Claudiu1213a a răspuns (pentru anonim_4396):

Stimă și respect pentru răspunsul tău care denota ca nu ești un om superficial, și nu apreciezi oamenii doar la prima vedere

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Claudiu1213a):

Toti suntem simpli oameni. Unii pentru ca au nu stiu ce masina sau job, se cred superiori. Moartea o sa ne ia pe toti, in pamant nu mai este nimeni bogat, frumos sau destept. Dumnezeu se uita la inima omului, nu la ce are sau cate diplome are.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru nyoentox2002):

Hai breh la Iasi, geme de livratori pe aici si majoritatea sunt oricum inchisi la culoare, deci no problem pentru tine nici din punctul asta de vedere. Si, ca o paranteza, am toata stima si respectul pentru livratori.

| nyoentox2002 explică (pentru GabiDumitrescu):

Vream să fac glovo la Iași dar nu merita cu mașina din cauza aglomeratiei, Brașovul e mult mai ok!
Un exemplu:La Iași durează mult până te urci in mall, La Brașov durează mai puțin că după ce ți-ai parcat mașina intrii direct in mall!
Iași e foarte haotic, mai ales pe la Palas ce aglomerat e!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru nyoentox2002):

Pai am zis eu ceva de masina? Cu bicicleta rup baietii in Iasi!

| nyoentox2002 explică (pentru GabiDumitrescu):

Eu vreau pe mașină, pe bicicletă e nașpa, ai dealuri, obosești, faci o comanda in jumătate de oră! Eu vreau cu mașina sa fac și mai multe comenzi!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru nyoentox2002):

La ce trafic e, iesi mai bine cu bicicleta, chiar daca nu e electrica. Sint extrem de multe zone de cosmar cu locurile de parcare, dar cu bicla esti in regula peste tot. Nu vorbesc in teorie, traiesc in Iasi de vreo 25 de ani.

| nyoentox2002 explică (pentru GabiDumitrescu):

Poate ieși mai bine cu bicicleta, dar faci maxim 2 comenzi pe oră și nu prea e treabă! Plus dealuri, obosești, daca ai o comanda de 10 km e foarte nasol faci 10 lei într-o oră și, cu mașina cred că e combinație la Brașov că Brașovul nu e așa haotic, e și mai mare că Brașovul că mărime(Brașov are 250km și Iași 100±)Brașov are mai puțin locuitori cu densitate mai mare și străzile sunt și mai întinse, la Iași cică e combinație cu scuterul, dar când plouă, ninge e nasol și când e căldură aia mare

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru nyoentox2002):

In geanta aia poti sa bagi lejer macar 3 comenzi medii. Ia gindeste-te un pic... si mai las-o breh naibii cu dealurile, ca majoritatea comenzilor le ai pe o arie de 3 km in jurul centrului!
Brasovul are o gramada de stradute si case aruncate la naiba in praznic. Plus ca se comanda mai putin ca in Iasi. Te intereseaza sa ai comenzi, nu sa dormi. Gindeste-te ca in Iasi ai cateva zeci de mii de angajati cu salarii mult peste medie care comanda o gramada de chestii cam tot timpul anului. P.S. In Iasi sunt cateva firme care am impresia ca le dau/inchiriaza livratorilor scutere electrice.

| nyoentox2002 explică (pentru GabiDumitrescu):

Maxim am comanda dublă, și sunt platit la fel că pe una aproape numai că ți se pune la provocări și atât, si dacă ai o comandă dublă te plătești cu 1 leu mai mult!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru nyoentox2002):

Uite asta inseamna sa traiesti intr-un oras MORT dpv economic. Da' de bacsis ai auzit? Daca nu primesti acolo, asta e alta poveste. Eu de exemplu las de fiecare data 2-5 lei in avans, in aplicatie, nu ma intereseaza ca e alb, negru, sau roz ala care imi livreaza. Si am prieteni care lasa 10 lei fara nici un stres.

| nyoentox2002 explică (pentru GabiDumitrescu):

Eu vreau să câștig minim 4000 lei +bacsiș macar cu bacsisul sa mă scot de benzina și mâncare, sau daca nu de mâncare macar de benzina
Și mulți se plâng pe grupul de glovo care sunt cu bicicleta c
a primesc comenzi de 10km și pe 10 km primești maxim 17 lei și pe ora trebuie sa faci minim 30 lei sau mai mult!
In Huși da fac pe bicicletă și știu cum e cu dealurile dar mă doare la banană că la noi e orașul mic și avem un venit minim pe oră chiar daca nu ai deloc comenzi pe zi,și o să vreau pe mașină sa mă bag că sa fac mai multe comenzi, și da Brașovul nu e mort dimpotrivă sunt mai Multi Brașoveni cu bani! Plus că Brașovul e mai lejer nu e haotic, îl cunosc în mare parte, Iași-ul nu îl cunosc în mare parte! că mă duc rar, dar cât am stat jumate de an la Brașov l-am învățat cât de cat în mare!
Și dacă primesc comenzi de 5-10-15 km nu îmi fac griji că duc macar jumate de ora

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru nyoentox2002):

Lasa sf-urile cu 4000 net. Focuseaza-te pe bacsis. happy
Pe grupul de Glovo evident ca se pling aia nemultumiti, ca doar nu o sa vina aia care se descurca sa se dea mari, ca sunt ocupati sa munceasca si sa se bucure de rezultatele muncii, nu sa se plinga!
Chiar zilele trecute comandasem ceva haleala si am coborit pana jos sa iau comanda, ca stau la 4 si am zis sa nu piarda timpul aiurea livratorul. Am schimbat cateva vorbe cu el ( de la Tazz era) ca la mine de multe ori numarul e pus aiurea pe harta si nu gasesc altii adresa, mi-a zis ca are in aplicatie exact numarul meu. Deci asta cu "nu stiu orasul" nu tine.
Eu ma refeream la Husi ca e mort, nu la Brasov. Si cum ziceam... gindeste-te ca in Iasi ai ZECI DE MII de angajati Microsoft, Amazon, AMD, plus alte corporatii mari de-afara. Asta ca sa nu mai aduc vorba de cei care lucreaza ca si contractori independenti/pe SRL-uri proprii pentru clienti externi. P.S. In Iasi daca esti cu masina mai degraba faci Bolt/Uber decat sa iti bati capul cu livrarile. Sau le faci pe ambele, dar cum ziceam - la orele la care lumea isi comanda de obicei haleala, iesi mult mai bine cu bicicleta (ca idee, tocmai s-a deschis o cladire noua de birouri cu vreo 5000 de angajati, la vreo 300 de metri distanta de Palas; livrarile catre ei din zona Palas-centru le faci mult mai repede cu bicicleta decat cu masina, in zona aia fiind un adevarat labirint de sensuri unice).

| nyoentox2002 explică (pentru GabiDumitrescu):

La Bolt, Uber ai bacsiș mai mic pentru că un transport e maxim 30 lei, și o comanda glovo poate sa fie și 500 lei de la supermarket daca ești cu mașina, așa le convenit să lase 10 lei bacsiș dar dacă dai 20 lei pe un transport nu îți convine sa lasi mai mult de 2-3 lei bacsiș! Și că sa faci Uber îți trebuie atestat și 21 ani, am 21 ani și nu pot da de atestat că fac trebuie sa am 2 ani de permis și eu de abia trebuie sa iau permisul! Cu scuterul cică merge bine in Iași faci cam la egalitate cu mașina la bani dar scuterul consuma mai puțin,dar tot ce e bicicleta, scuter, motoreta e nasol vara mai ales eu că sunt creol e nasol că mă inegresc mai tare plus iarna că e frig, pe ploaie iar e nașpa!
Deci mașină e mai ok, și la Iași că sa fac cu mașina trebuie sa decalez orele adică nu sa îmi iau 8 ore deodată, sa le iau 2-3 ore dimineața, 2-3 dupamiaza, seara cand nu e trafic dar eu vreau sa îmi iau program direct de la 9-17 sau de la 10-18 că după sa mai ies și eu în oras!

| Voinescu_Catalin_ a răspuns:

Observ ca numai tampenii intrebi. Oare participi la vreun concurs organizat de TPU si noi nu am aflat?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu apreciez oamenii astia chiar daca nu am lucrat/nu lucrez ca livrator. In ce conditii trebuie sa livreze, cum se ratacesc de pe o harta pe alta cu tot gps-ul disponibil de tot intreaba oameni pe strada cum sa ajunga colo sau dincolo...Ar trebui platiti grosier pentru asa eforturi!

| Xena20 a răspuns:

Pe scurt din prostie. nu e nimic jenant sa muncesti. de unde ideea asta ca ar fi ceva jenant sa lucrezi? nicio munca nu e ceva jenant, dimpotriva!