| Laurentziu1234 a întrebat:

De ce nu se da salariul o dată pe luna si gata? De ce se da de 2 ori? Adica avansul si celalalt. Mă enervează că e putin si cum vine avansul il cheltui

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Daca s-ar da totul odata pe luna, multi nu ar mai avea ce manca ca l-ar cheltui si mai repede decat de la avans la lichidare.
Din punct de vedere al patronilor se da asa pentru ca are de-a face cu banca si cand scot ei bani din banca, mai multe detalii nu stiu sa iti dau ca nu am societate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Majoritatea angajatorilor dau salariu odata pe luna. Mi se pare absolut irelevant cum ii primesti
daca nu ai educatie financiara se duc la fel.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cei ce îți dau salarul nu sunt de vină că tu nu știi să îți administrezi banii.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai cine e de vina ca tu nu stii sa iti planifici cheltuielile? Legat de modul de plata, depinde de firma. Eu pe unde am mai lucrat am luat mereu toti banii intr-o singura plata. Cred ca poti discuta la o adica la HR/conta/patron sa iti fie transferati toti o data la o anume data.

| Catrice a răspuns:

Atunci spune-i lui șefu sa te plătească zilnic, poate asa îți mai rămân bani.

| Emma30555 a răspuns:

Depinde de angajator. Majoritatea dau salariul o data pe luna. Poți vorbi cu șeful tău, e posibil sa poată sa ți l dea cum vrei

| JustDeedee a răspuns:

Încearcă să îți organizezi mai bine cheltuielile și vei vedea că nu te va mai deranja cum ți se dă salariul.