| Ro2 a întrebat:

De ce se spune că facultatea de Arhitectura este una dintre cele mai dificile facultăți pe care le poți urma? Unii spun că ai nevoie atât de abilități tehnice cât și de abilități artistice. Se predau științe exacte(fizica, matematica, chimie) la un nivel înalt? Pe internet sunt tot felul de răspunsuri, unii spun ceva, alții total altceva și nu este nimic clar și concis. Înțeleg, desenul tehnic este partea neartistică a arhitecturii. Dar în afară de acesta, ce altceva este dificil?

3 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

De ce nu cauti materiile si suporturile de curs de la o facultate de arhitectura ca sa te lamuresti?
Si noi suntem oameni, deci si noi ne-am putea imparti in cele doua tabere.

| Ro2 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Buna! Ești student la arhitectura? Am căutat, chiar pe site-ul Politehnicii, dar nu înțeleg acele prescurtări sau abrevieri.

| TheWznd a răspuns:

Se spune că e printre cele mai dificile pentru că se lucrează excesiv de mult. În timpul semestrului se predau proiecte de arhitectura, și pentru realizarea acestor proiecte trebuie acordată o perioadă de timp destul de lungă, astfel că studenții ajung să doarmă foarte puțin sau deloc.

Nu se predă fizică și matematică la nivel înalt, iar chimie nu se predă deloc. C

Desenul tehnic nu te ajută în secolul XXI, când totul se face pe calculator. E important să faci cursuri de desen tehnic, ca să înțelegi anumite aspecte ale procesului de proiectare, dar arhitectura ca domeniu de lucru NU e definită absolut deloc de desenul tehnic.

Mulți viitori studenți la arhitectură nu înțeleg că ceea ce studiază ei pentru admitere nu îi ajută cu mai nimic în facultate sau în profesia de arhitect. Facultatea de arhitectură nu este despre a desena sau a studia desenul tehnic 10 ore pe zi. Facultatea de arhitectură este despre a învăța să proiectezi case. Despre ce trebuie luat în considerare când proiectezi o casă, și cum să faci asta corect. Despre creativitate, muncă și curiozitate. Ca și student la arhitectură trebuie să fii creativ și în special curios, să îți placă să descoperi lucruri pe cont propriu. Facultatea de arhitectură este facultatea unde mai multe domenii se întâlnesc și încearcă să coexiste.