| LaviniuA a întrebat:

De ce sunt asa de mulți livratori de mancare straini in Buc?
Nu stiu de unde or fi, dar după cum arată nu sunt romani.
La voi in oras sunt tot asa?

19 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Din același motiv pentru care toate țările vestice sunt pline de români. Sunt doar oameni care caută un trai mai bun decât aveau în țara lor, și care de multe ori nu pot accesa decât joburile cele mai de jos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu locuiesc în orașul CT și vă pot spune că și aici e plin de livratori străini. Sunt mulți străini care lucrează în construcții. Cei de la Polaris sunt numai străini, n-am văzut români.

| Frank51 a răspuns:

Adică stai în București și acum îți dai seamă că sunt și străini care lucrează în cel mai mare oraș din România?

| ALM2000RO a răspuns:

Aici în Cluj-Napoca cred că 7-8 din 10 livratori sunt străini. Cel puțin eu așa estimez, că dau de ei zilnic (comand prin delivery zilnic).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-au săturat până în gât patronii să aștepte pe români să vină la angajare în București.

| irinelsrl a răspuns:

Sa castige si ei mai mult

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mi-a placut asta cu :s-au staurat pana in gat patronii sa astepte pe romani sa vina la angajare. Ca si cum patronii ar fi victime, si angajatii romani lenesi happyhappyhappy. Romanii s-au desteptat cumetre. Majoritatea pleaca afara, generatiile tinere au terminat studiile si au joburi decente, nu mai poate sa le dea dom' patron 2000 ron si sa ii munceasa si peste program pe sintagma : daca nu iti convine, te dau afara, chestia asta functiona in anii '90- 2010, sa zicem. Foarte bine, sa vina nepalezi si indieni, sa le plateasca cazare si mancare. Sper sa dea faliment toti patronii care si-au batut joc de oamenii nevinovati. Eu am avut un soc cand am lucrat afara, cand patronul strain imi strangea mana si imi spunea ca am facut o treaba buna. Sau cand ma ruga frumos daca vreau sa stau peste program si platit bineinteles. E normal ca antreprenor sa vrei sa te imbogatesti, dar in Romania inca mai exist tipul de patron, boss de boss ak stapan pe plantatie, care vrea sa faca bani pe carca saracilor. Ce nu stiu ei, este ca deasupra noastra, a tuturor, exista un Dumnezeu, care nu doarme. Tot ce faci rau se plateste intr-un fel sau altul.

| LaviniuA explică (pentru ALM2000RO):

Deci e ca in Buc. Aici unde mai uit vad cate un livrator strain pe scuter sau bicicleta

| LaviniuA explică (pentru johnnny123):

Mi se pare ciudat ca vin in Ro si nu se duc in vestul Europei.

| LaviniuA explică (pentru Frank51):

Uneori mai lipsesc cateva luni. Apoi cand revin remarc tot felul de lucruri diferite fata de orasele mici.

| johnnny123 a răspuns (pentru LaviniuA):

România este deja o țară mult mai civilizată și cu un nivel de trai mai ridicat decât țările din care vin ei. Unii rămân aici, alții sunt doar temporar aici pentru a aduna niște bani ca să meargă mai departe.

| Frank51 a răspuns (pentru LaviniuA):

Dacă pentru tine este atât de interesant fie. Imigranți au fost dintotdeauna peste tot în România, cu atât mai mult în București, deci și înainte să lipsești era totul la fel.

| ReddY25 a răspuns:

Poate că țările lor nu le pot oferi prea multe opțiuni și de aceea ajung în România

| haileewatson a răspuns:

Pentru ca sunt exploatati de catre firmele partenere Glovo/Bolt/firme curierat etc.
Saracii vin in Romania cu speranta ca vor face un ban, ca la ei in tara e saracie mare, si surpriza cand ajung aici sunt platiti prost si munciti ca niste caini. Iar patronii fac bani cacalau pe urma lor.

| LaviniuA explică (pentru haileewatson):

Daca e adevarat ce scrie in ziarul ala, e chiar foarte rau pentru ei sad

| RAY a răspuns (pentru LaviniuA):

Nu au drept de ședere în alt stat european decât Romania

| LaviniuA explică (pentru RAY):

Si in Ro cum de au?

| RAY a răspuns (pentru LaviniuA):

Vin prin agenti de plasare a munci in Romania, la fel cum tu poti din ro pleca in usa, canada