| anonim_4396 a întrebat:

Deci,am zis sa las mate-info si sa aleg stiinte ale naturii.Matematica nu prea o iubesc asa,dar am inteles ca se invata lucruri noi deci am o mica sans,iar cealalta mare problema este Fizica,in generala nu am facut/nu facem cam deloc,doar asa, mai mult stam.Am inteles ca vom incepe de la 0 cu Fizica.In rest biologie, chimia le ador.E buna alegerea? Avand in vedere ca vreau sa ma bazez pe IT...

Răspuns Câştigător
| Kiwibibilă a răspuns:

Fizica în a 9-a e uşoară dacă eşti atent la explicaţiile de la clasă, mai ales partea de mecanică.
Chimia se schimbă la liceu, o să se adauge multe noţiuni greoaie şi nu prea se mai fac probleme ca în a 8-a. Eu cel puţin recunosc că nu am înţeles mare lucru la chimie deşi în a 8-a eram foarte bună.
Nici biologia nu o să mai fie ce a fost, întrucât în a 9-a o să faci genetică, asta însemnând probleme, dar aici nu mai e nimic de învăţat ci doar trebuie să fii atent la ore. Nu sunt multe noţiuni noi.
Cât despre matematică, se schimbă cât de cât.
La algebră o să faci inducţie, asta să zicem că e nouă, apoi funcţia de gradul 1, dar se aprofundează multe chestii, şi cea de gradul 2 care mie mi s-a parut mai usoară. La geometrie o să faci trigonometrie care e super frumoasă şi uşoară şi cel mai naşpa capitol ever, vectorii peste care o să dai şi la fizică (aici e naşpa că întâi se predau la fizică şi nu înţelegi nimic până nu se predau la mate) şi la info.
Dacă vrei o carieră în IT, ei bine, îţi recomand cu toată inima mate-info, mai ales că aici se dă şi teză obligatorie la info deci vrei nu vrei trebuie să înveţi, iar la ştiinţele naturii la ora de info se joacă X şi 0 big grin şi nici nu se dă teză deloc.

3 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Un informatician e, in primul rand, un matematician bun. Daca nu ai baza sa gandesti logic niste probleme, nu prea poti face fata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Iar se incepe discutia asta...
Nu iti trebuie asa multa matematica, adica depinde.Am inteles ca in primii ani se face si Logica.Matematica nu e doar logica/, sa fim seriosi, dar totusi trebuie intr-o anumita masura.
SI nu sunt nici chiar asa praf, se mai poate practica in timp.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonim_4396):

La ce se face in generala, nu, nu e. Doar la geometrie. Acolo iti trebuie logica. Viziune sa vezi de la ce pleci si la ce trebuie sa ajungi. La fel si la informatica. Stii ce are algoritmul tau initial si trebuie sa construiesti un drum viabil pana ajungi la sfarsit.