| CristinaAndreea11 a întrebat:

Deci,treaba e in felul urmator:vreau sa dau la medicina militara si sunt curioasa daca merita, din cate am vazut pe internet sunt si parti bune si parti proaste dar as vrea sa mi le mai enumerati voi.Care sunt motivele pro/contra pentru medicina militara?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La medicina militara sau civila e la fel. Diferenta este ca ai un salariu mai mare, ai haine militare ( care nu prea le folosesti) si este mai multa ordine ca in viata civila. Eu am fost militar si nu-mi pare rau. Daca as putea as lua-o de la capat.

| CristinaAndreea11 explică (pentru Salontanul):

Sunt fata si as vrea sa mai stiu despre ce este vorba in probele fizice de la admietere, ar trebui sa ma antrenez din timp? Si mai este o chestie, este adevarat ca se vor desfiinta spitalele militare?

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru CristinaAndreea11):

Nu. Nu se vor desfinta. Multe au trecut la Ministerul Afacerilor Interne dar au tot regim militar. Oricum, poti sa lucrezi si intr-o unitate, la infirmeria unitatii. Conditiile eu nu le stiu. Eu am fost infanterist. E alta mancare de peste. Dar uite aici: http://anp.gov.ro/......411e498923
Traseul de rezistenta fizica il gasesti aici: https://www.google.ro/......https?/
Acolo unde scrie "DOC". Cauti traseu utilitar aplicativ si vei gasi. Succes!

| CristinaAndreea11 explică (pentru Salontanul):

Dar daca de exemplu, daca sunt declarata respinsa la testul de rezistenta fizica, pot sa imi iau dosarul si sa ma reorientez la MG?

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru CristinaAndreea11):

Fata mea. Trebuie sa tii cont ca eu am aproape 60 ani. Nu stiu ce se mai intampla acum. Banuiesc ca poti daca examenul este anterior perioade de depunere a dosarelor la medicina generala.